Végig vezetve győzte le az NKA Pécset a Szolnok

Magabiztosan verte a kupagyőztes az újoncot.

NHSZ-Szolnoki Olajbányász - NKA Universitas Pécs 99-79 (26-21, 28-18, 20-23, 25-17)

Rájátszás, negyeddöntő, 1. mérkőzés
Szolnok, Tiszaligeti Városi Sportcsarnok
Játékvezetők: dr. Mészáros Balázs, Goda László, Pozsonyi László (Dernei Gábor)

Szolnok: Jovanovics 6, Eads 12/6, Rudner 3/3, Lukács 18/6, Wiggins 10. Cs: Thomas 14/3, Pallai 3/3, Durham 8/6, Pongó Má. 17/12, Révész 6, Vincze 2, Sebők -.

Pécs: Nikolics 19/3, Kovács 7, Scherer -, Durmo 12/6, Manjgafics 6. Cs: Walker 14/3, Kerpel-Fronius 13/9, Henry 8, Lados -.

A friss kupagyőztes Szolnoki Olajbányász otthonában játszotta története első mérkőzését az élvonalbeli felsőházi rájátszásban az abszolút újonc NKA Universitas Pécs. A felek első egymás elleni összecsapását tavaly decemberben az akadémisták nyerték az NKA Arénában (94-86), de a közelmúltban a bajnokságban, hazai pályán (68-64), illetve a Magyar Kupa budapesti elődöntőjében (87-70) is legyőzték negyeddöntős riválisukat Oliver Vidin tanítványai.

Kovács közelijével indult a találkozó, a túloldalt Lukács dobott be három büntetőt, miután kinti dobás közben szabálytalankodtak vele szemben. Nem a védekezésről szóltak az első percek, Manjgafic ziccerével fordított a Pécs, Wiggins szerezte az első szolnoki mezőnykosarat, Eads és Rudner távolról talált be, Kovács közelről, de faulttal együtt (11-11). Lukács tempójára is válaszolni tudott a rutinos magyar hátvéd, Eads második trojkája tört meg egy kisebb gólcsendet az 5. percben (16-13). Durham is beszórt egy hármast, akárcsak Nikolics, Durmo volt erőszakos a festékben. A hazaiak padról beálló amerikai kisembere ismét betalált kintről, Henry behúzta Walker labdáját, Pongó nagyon üresen maradt sarokban, nem is rontott – főleg hat hárompontosuknak köszönhetően 26-21-re megnyerték az első negyedet a házigazdát.

Révész pillanataival kezdődött a második etap, Pongó betörése és 12 perc játék után kikérte első idejét Csirke Ferenc (30-21). Walker szerezte a negyed első pécsi kosarát, a Szolnok magyar irányítója a periméterről is betalált, Nikolics tette fel egy nehéz ziccert. Révész nagyot harcolt, két pont lett a jutalma, Wigginst nem tudták tartani a feketemezesek, gyors négy pontja után újabb pécsi időkérés következett (39-25). Jovanovics bravúrkosarat dobott Kovácsról, Manjgafics állította meg az Olaj-futást 8-0-nál büntetőből. Lukács hát mögötti labdájából ziccert hibázott Wiggins, Eads zsákolási kísérlete is kimaradt, de dobhatott kettőt. Akcióból is eredményes volt a bosnyák center, Walker jól célzott középtávolról, de aztán sportszerűtlen hibát vétett, Lukács zsákolt (47-30). Nem sokáig örülhettek Durmo triplájának a vendégek, mert Jovanovics könnyedén feltörte a szellős NKA-védelmet. Lukács egypontosával elérte az 50 pontot az Olajbányász, viszont a házigazdák sem voltak elég fegyelmezettek hátul, amit Walker, majd újra Durmo büntetett a 6,75-ön túlról. Vidin mester rendezte a sorokat egy időkéréssel, Durham és Eads könnyű kosarával magabiztos, 54-39-es előnnyel vonulhattak pihenőre a piros-feketék.

Az NKA Pécs tért vissza harcosabban a nagyszünetről, Nikolics és Walker közelről, Durmo büntetőből szerzett két pontot, miközben a narancs-feketék védekezése is összeállt, Walker újabb ziccerével tíz pont alá csökkent a különbség (56-47). Wiggins szerzett fontos kosarat saját lepattanójából, faulttal együtt, Pongó a sarokból vitt be egy demoralizáló találatot, Pallai szintén pontosan célzott távolról – időkérés nélkül átvészelte a hullámvölgyet a  hazai gárda, a 26. percben a látogatók szakvezetője kért taktikai szünetet (64-48). Nikolics büntetőit Révész annulálta középtávolról, Thomas és Jovanovics egy-egy büntetőt értékesített, a baranyaiak játékmestere ismét kettőt. Kerpel-Fronius egymás után két hármast emelt be, a túloldalon Thomas lépett elő egy középtávolival és egy 2+1-gyel, a feketemezesek magyar irányítója állította be a 74-62-es negyedvégi eredményt.

Talán túlságosan is harcosan kezdték a záró etapot az akadémisták, szűk egy perc alatt beütöttek három faultot, míg Thomas ott folytatta, ahol a kisszünet előtt abbahagyta (79-62). Manjgafic büntetőjével és Kerpel-Fronius ziccerével próbált zárkózni a Pécs, Nikolics faulttal együtt tett a helyére egy közelit, de Lukács is így tett (83-68). A hajrához közeledve kezdett eldurvulni a játék, az utolsó négy percbe lépve Pongó közelijével végképp eldőlni látszott a mérkőzés (86-71). Manjgafic kipontozódott, Lukács saroktrojkája után már húsz pontra nőtt a differencia, a végeredményt a fiatal Vincze közelijével alakult ki – nem volt kérdés, hogy a Szolnok szerez vezetést az egyik fél harmadik sikeréig tartó negyeddöntős párharcban (99-79).

Fotó: hunbasket.hu