U16-os B divíziós Eb: A 13. helyen végzett a magyar válogatott

Magyarország – Ukrajna 82-79 (29-21, 15-24, 14-22, 24-12)

U16-os B divíziós Európa-bajnokság
Bulgária, Szófia, Triaditza Hall

Magyarország: Gyürk 4, Buglyó 7/3, Keller 7/3, Lukácsi 7, Laar 4. Csere: Angyal 8, Kékesi 20/12, Mészáros 11/9, Szita 7, Fonyó 2, Pavlik 5/3.

Ukrajna: Korol 9/3, Lokhmanchuk 14/6, Kolobov 4, Balyuk 11/3, Yiamu 20. Csere: Shvydchenko 2, Sushkin 7/3, Kobylinskyi -, Streltsov -, Sytar 12, Upyr -.

Ukrajna ellen lépett pályára fiú U16-os válogatottunk a szófiai B divíziós Európa-bajnokság zárónapján, a tét a torna 13. helyének megszerzése volt.

Remekül kezdtek Faragó Péter tanítványai – bár az első öt percben fej fej mellett haladtak a csapatok, 10-10 után 27-15-re léptek el a magyar fiúk, főként Kékesi, Szita és Mészáros eredményességének köszönhetően. A játékrészt végül 29-21-re nyerték a mieink, különösen üdvözítő volt a mindössze egy eladott labda, valamint a kilenc pontszerző. A második etapot Pavlik hármasával indítottuk, ezután azonban megtorpant a magyar csapat, 34-23-ról egy 11-0-s rohammal egyenlítettek a zónavédekezésre váltó ukránok, sőt a vezetést is átvették. Kékesi vállalta magára a pontszerzés terhét, két triplát süllyesztett el rövid időn belül – az elsővel egyenlítettünk, a másodikkal pedig 44-41-es előnybe kerültünk. A félidőt ezzel együtt is 45-44-es hátrányban zártuk, ennek oka pedig pontatlanabbá váló játékunk volt – az első tíz perc egy eladott labdáját nyolccal „fejeltük meg”, és a 45 ukrán pontból 30 a festékből született, itt tehát akadtak gondjaink védekezésben. A gyorsindításból szerzett pontok terén viszont jól muzsikáltunk (15-7), és a padról jövő 30 pontunk is extrának volt mondható.

A térfélcserét követően sajnos inkább az ukrán válogatott akarata érvényesült, rögtön egy 10-2-s rohammal indítottak (46-55). Egészen 67-52-ig növelték előnyüket, de a negyed végére Keller hármasával sikerült bejönnünk 10 pont alá (58-67). A játékrész végi rövid szünet szerencsére nem akasztotta meg a magyar fiúk lendületét, Mészáros triplájával, majd Gyürk ziccerével máris karnyújtásnyira került az egyenlítés (65-67). A felzárkózási kísérletet öt ponttal igyekeztek hárítani az ukránok, 65-72-vel fordultunk a mérkőzés utolsó öt percére. Itt egy újabb 7-2-es etapot futottak Andrii Kharchynskyi tanítványai, Desmond Yiamu zsákolásával 79-67-re léptek el. Nem adták fel azonban a mieink, Mészáros és Kékesi tripláival, valamint Szita büntetőivel az utolsó percre 79-75-re sikerült visszajönnünk. Mészáros és Kékesi közelebbről is betaláltak, utóbbi egy labdaszerzést követő ziccerrel egyenlített (79-79). Yiamu lépéshibát vétett a másik oldalon, 14.5 másodperccel a vége előtt a győzeleméért támadhattunk. Kékesi vállalta magára a potenciális meccsnyerő dobást, triplakísérlete közben azonban szabálytalankodtak vele szemben – 2.1 másodpercnél állt meg az óra, három büntető következett. Az egész mérkőzésen remekül teljesítő Kékesi ezúttal is bizonyította, hogy jó helyen van nála a labda, mindhárom szabaddobást a helyére küldte – Ukrajna már nem jutott érdemi dobásig a hátralévő időben, így U16-os válogatottunk nagyot harcolva, 15 pontos hátrányból fordítva szerezte meg a torna 13. helyét.