Kosárlabda
REFORM vagy FORRADALOM mentheti meg a magyar kosárlabdát? – Tőrös Balázs videója a soproni kerekasztal-beszélgetés témájáról
Szerintetek milyen lépések kellenek az utánpótlásban?
:
:
Ahogy arról korábban beszámoltunk, szeptember közepén rangos nemzetközi utánpótlás tornát rendezett a Soproni Sportiskola. Elfogadta a házigazda Soproni Sportiskola KA meghívást a görög Panathinaikos, a német Alba Berlin, az olasz Stella Azzura, a Vasas, így az U19-es csapatok komoly megmérettetésen vehettek részt.
A Soproni Nemzetközi Utánpótlás Torna keretében szeptember 12-én pénteken pódiumbeszélgetést tartottak a Hotel Sopron konferenciatermében, amelyen a rendezvény témája a tehetséges játékosok kiválasztása és fejlesztése az utánpótlásban, valamint az utánpótlás-játékosok felnőtt csapatokba való beépítésének problémái nemzetközi összehasonlításban volt. A beszélgetés moderátora Tőrös Balázs (Bazska), míg beszélgetőpartnerei Báder Márton – az MKOSZ elnöke, Harald Stein – a Vasas Kosárlabda Akadémia felső korosztályainak szakmai irányításáért felelős vezetője -, Gapser Potocnik – a Sopron KC vezetőedzője -, Prato Patricio – Stella Azzura -, Michael Rachovitsas – Panathinaikos -, Vladimir Bogojevic – Alba Berlin – voltak. Erről már korábban közöltünk egy hosszabb anyagot, amit ide kattintva érhettek el.
Október 17-én pedig Tőrös Balázs remek videója révén mindenki betekintést nyerhet azzal kapcsolatban, hogy a magyar utánpótlás szakemberei hogyan látják a jelenlegi helyzetet és milyen lépéseket tartanak fontosnak a fejlődés eléréséhez. Mindenekelőtt azonban Bazskával beszélgettünk, a videói témájáról, a magyar utánpótlásról és a saját gondolatairól.
A saját utadat úttörőként kitaposva lettél az ország leghíresebb kosárlabdával foglalkozó személye. Már korábban is lehetett látni magyar kosarasokkal foglalkozó anyagokat a csatornádon, de az utóbbi időben láthatóan még nagyobb hangsúlyt kapott ez nálad. Minek köszönhető ez, miért tartod fontosnak, hogy ilyen videókat is megossz közönségeddel?
Szerettem volna valamit visszaadni a kosárlabdának, mert én rengeteget kaptam tőle. Az NBA-nek nem nagyon tudok azon kívül, hogy nem tudom hány ezer kilométer távolságból csinálok videókat, viszont azt hiszem, ha a magyar kosárlabdakultúrát építem és talán egy nagyon-nagyon áttételes szerepem van abban, hogy majd lesz egyszer megint magyar NBA-játékos, akkor szerintem nem csináltam annyira rosszul a dolgomat. Üzleti szempontból ez olyan tekintetben rossz döntés, hogy a magyar kosárlabdával foglalkozó videók az NBA-s tartalmaknak a töredékét tudják, olyan tekintetben jó döntés, hogy az itteni kosárlabda támogatói talán könnyebben és szívesebben egy ilyen anyag mögé állnak, abban bízva – és szerintem ezt az eddigi videóink alá is támasztották -, hogy olyan minőséget kapnak, ami ritka itthon. Van benne egy kreatív kihívás is, mert az NBA-s videókkal ellentétben – amit az ember felvesz a dolgozószobájában -, ezek esetében elmehet dolgozni, forgatni, mérkőzést nézni és interjúkat készíteni, ezeket sokkal kreatívabb összerakni, kitalálni, én nagyon élvezem ezeket a helyszíni anyagokat, össze sem hasonlíthatók egy bármilyen komplex szezonbeharangozó, döntőelemző anyagok születésével.
A soproni felkérés elfogadása azt gondolom különleges volt, hiszen bár műsorvezetőként gyakorta láthatunk téged, a magyar utánpótlás helyzete és az azzal való kiemelt foglalkozás valószínűleg sokaknak új lehet? Miért döntöttél amellett, hogy elfogadod a Soproni Sportiskola felkérését?
Bazska: Sokaknak valóban újdonság lehet, hogy a magyar utánpótlással foglalkozom, miközben azért streetball-rendezvényeken, kosárlabdatáborokban már eddig is visszatérő vendég voltam, mint például a Fodor testvérek által szervezett táborban, a Honvéd nyílt napján, de idén nyáron Vojvoda Dávidék táborában is vezettem kerekasztal-beszélgetést. Akiben esetleg felmerül az, hogy nem rossz ötlet összekötni az én nevemet a magyar kosárlabdával, annak eddig is nagyon szívesen igent mondtam a felkérésére. Ez így volt a soproni megkeresés esetében is, mert amit elmondtak Csabáék, az nekem borzasztóan szimpatikus volt. Az, hogy miért szervezik meg ezt a tornát, hogy hogyan szeretnék ezekkel a megmérettetésekkel nem csak magukat – hiszen a Vasas is ott volt -, hanem picit a magyar kosárlabdát is fejleszteni, ébresztőt fújni, ezek mind olyan hívószavak voltak, amik izgalmassá tették ezt a projektet számomra, pláne azzal, hogy nagyon sok külföldi szakemberrel találkozhattam, ezzel pedig elkezdődhetett egy olyan anyag felvázolása, ami most a végén el is készült.
Mint kosárlabda-szerető. Neked milyen tanulságokkal járt akár a meccsek nézése, akár a kerekasztal-beszélgetés a magyar utánpótlás helyzetéről?
Meccsekből kevesebbet láttam, ezt szeretném azonnal leszögezni, igazából kettőre volt időm, nem tudtam végig maradni egy másik lekötött projekt miatt. A Sopron-Panathinaikos és az Alba Berlin – Stella Azzura összecsapásokat láttam, ami olyan szempontból érdekes, hogy a Sopron azon a találkozón nagyon reménytelennek tűnt, aztán a másik két csapatot megverte. Intenzitásban, fizikalitásban ég és föld volt a két mérkőzés, de amennyire én hallottam ez a következő napokra megváltozott, így inkább azért a beszélgetésre fókuszálnék rá, ahol az derült ki a számomra, hogy eltérő helyekről épülhet a kosárlabda, más a suli Németországban, meglepően szegényes a háttér Görögországban, nagyon nemzetközi ehhez képest a Stella Azzura. A képzésben már azt gondolom összeérnek a dolgok, talán itt azért vannak lemaradásaink elsősorban intenzitás területén, hogy aztán a végén kis túlzással ugyanazokkal a problémákkal küzdjenek az országok, vagyis, hogy a fiatal játékosaiknak egyszerűen nem tudnak helyet találni az élvonalban. Nekem ami nagyon erősen kijött és ezt a videóban is kihangsúlyozom, hogy az intenzitás és az agresszivitás nálunk sehol nincsen, ami lehet, hogy arra vezethető vissza, hogy nincsen a magyar kosárlabdának egy arca. Nem úgy értem, hogy egyszemélyes arca, hanem egy fazonja, egy stílusa, hogy mi most akkor olyanok vagyunk mint a szerbek? Vagy olyan rendszerezettek, mint a németek? Mihez akarunk igazából igazodni? Szerintem egy ilyen típusú identitást előbb vagy utóbb érdemes lenne felvállalnunk.
Reklámszakember vagy, még ha már nem is úgy praktizálsz, mint korábban. Láthatóan az MKOSZ idén nagyobb hangsúlyt fektetett a magyar bajnokságok promótálására, van már nekünk az NBA-ből ismert fantasy és rengeteg videó is. Hogyan látod ezeket a lépéseket, illetve szerinted milyen lépések lennének még fontosak, hogy a magyar kosárlabda feljebb csússzon a sportfogyasztás táplálékláncán?
Én azt gondolom, hogy egyértelműen látszanak és örömteliek ezek a lépések, amiket az MKOSZ tesz, én hozzátenném még ehhez a hazai NBA 2k e-sport bajnokságot és a magyar NBA 2k-válogatottat is. Ezek mind-mind szuper lépések, nagyszerű, hogy van fantasy-nk, nyilván mindig mindent lehetne jobban csinálni, de az MKOSZ is fennakad a realitásokon, vagyis, hogy ezek a csapatok azért kevésbé jól marketingelhetők, mint mondjuk egy amerikai franchise és annak a logo, mezei, pálya-dizájnjai. Meg kell tanulni a játékosainknak is ehhez idomulni, alkalmazkodni, szerepelni, karaktert és brandet építeni szerintem ezek a következő lépések. Nyilván egy “A hét meccse”-videó is tud majd sokkal gördülékenyebb, életszagúbb lenni, amikor majd el tudják magukat jobban engedni a játékosok és kijöhet a személyiségük, mert általában mikor egy kamera előkerül, minden játékos az első reakciója, hogy hátul összefonja a kezét mint egy építésügyi előadó és úgy nyilatkozik, ebben fejlődniük kell, de ahhoz az elengedhetetlen, hogy napi szinten ott legyen a kamera az orruk előtt. Látványos és örömteli az az előrelépés, amit kommunikációs szinten bemutat a magyar kosárlabda.
Beszéljünk egy kicsit egy másik új szerelemről, a WNBA-ről. Azt gondolom már rengetegen látták a Dorkával készült remek videódat (aki nem, az ide kattintva megteheti), de manapság már a Sport TV is közvetít mérkőzéseket. Amerikában a tavaly draft class és Clark valamint Reese csatája robbanás szerű népszerűség emelkedést eredményezett a WNBA-ben, sőt gyakorlatilag már az Iowa-s, LSU-s időkben. Én nagyon sok pozitív visszajelzést hallok a meccsek színvonalával kapcsolatban, hogy vagy ezzel te? Itthon is megindulhat egy nyilván nem akkora, de hasonló folyamat pláne Dorka személye és – amennyiben marad kint – játéka miatt?
Nagyon örülök neki, hogy te is sok pozitív visszajelzést hallasz vissza, mert én is az látom, hogy nagyon komolyak az előítéletek, de ha valakit rá lehet venni arra, hogy egy meccset üljön le és nézzen meg, akkor eddig nagyon kevés volt az olyan kivétel, aki azt mondta volna, hogy ezt én még egyszer nem szeretném. Színvonalas, izgalmas a WNBA, abszolút ott van már a körítés körülötte, pont most beszéltem valakivel arról, hogy vajon miért ennél a Sport TV-s hosszabbításnál kezdte elénk is odatolni, mint terméket az NBA, mert ez most már olyan portéka amit kiteszel az ablakba. A meccsek színvonala szórakoztató, nyilván sok szempontból sosem lesz olyan, mint a férfiaké, viszont a közvetítések alatt elmondtam már, hogy azt a nagyon szűk krémet leszámítva, aki a magyar NBI-ben játszik vagy oda készül, a hobbikosarasok, vagy az alacsonyabb szinteken pattogtatók számára sokkal több tanulsággal, tanulni valóval szolgálhat, mint amit a férfi nyújt, mert ezen mozdulatok nagy részét legalább megkísérelni megtudják ők is, míg egy Anthony Edwardstól mégis mit lessen el az ember ?!
Azt hiszem, hogy Dorka személye – aki látta a videót az tudja (link a vágatlan Dorka-interjúhoz) – abszolút magával ragadó. Ebből a szempontból viszont a beszélgetésünk időzítése nem volt jó – erről nyilván nem tehettünk -, mert a játékpercei most elfogytak és a videóból is kiderül, hogy egyáltalán nem lehet arra garanciát vállalni, hogy a következő WNBA-szezonban is kint lesz, hogy nem áldozza be majd azt az Európa-bajnokságért. Szerintem és amiket hallok vissza máshonnan is lesznek még ha nem is meghatározó, de rotációs játékosaink kint, ez a folyamat megy majd tovább előre. Catlin Clark jövőre rosszabb nem lesz, érkezik Paige Bueckers, akinek a személye újabb hype-ot hoz, a termék pedig már elég jó a magyar médiumok számára is, hogy eladja magát.
Tőrös Balázs videójában különböző szemléleteket, gondolatokat és elméleteket oszt meg azzal kapcsolatban, mi, miért és hogyan történik ma a magyar utánpótlásban. Beszélgetésre és értelmes, érvekkel teli vitára hív, hogy valamilyen szinten mindenki hallathassa hangját. Az anyagban megszólal Dr. Szekeres Csaba – a Soproni Sportiskola elnöke, a torna és a kerekasztal-beszélgetés megálmodója –, Gasper Potocnik – a Sopron KC vezetőedzője -, Mészáros Zalán, a Szakmai és Utánpótlás Bizottság elnöke – Dr. Sterbenz Tamás – a Testnevelési és Sporttudományi Egyetem rektora –, Harald Stein – a Vasas Kosárlabda Akadémia felső korosztályainak szakmai irányításáért felelős vezetője –, Prato Patricio – Stella Azzura edzője.
Bevezetésnek azt gondolom ennyi elég, Balázs videója elmond minden más fontosat, ahol diskurzusra invitál mindenkit.
Képek: Soproni Sportiskola
Nagyon jó videó, hajrá magyarok, gyerünk fiatalok!
bakiba! Az egyáltalán nem baj, hogy érdekellentét van a klubbok és az MKOSZ között. Ez nagyon jó, a klubbok érdeke nem azonos a nemzeti kosárlabda érdekekkel. A szövetségnek olyan keretrendszert kell kialakítani, ami az egyetemes kosárlabdának jó, és pl. nem a “műakadámiákon” 0 eredményt felmutatni tudó figuráknak, emberkereskedőknek, stb.-nek. Az egész utánpótlásnevelést egy átmeneti idő után utólag kell legalább részben finanszírozni az onnan kikerült kész játékosok pillanatnyi (adott évbeli) teljesítménye után. Ennek fokozatos bevezetésére legalább 5 év kellene. Azt ugyanis, hogy mekkora forrást kapjon mondjuk az összes nevelőegyesület, ahol az adott játékos korábban pl. 23 éves koráig megfordult, nem egyszerű… Olvass tovább »
Ettől még nem lesznek jobb képző edzők, hatékonyabb utánpótlásképzés – de van ilyen, ott van az MKOSZ honlapon. Az értékelési rendszer elveit, a súlyozások részleteit, sőt már a részletes eredményeket is kitették. Minden klubot (a változásokat is) meg lehet benne nézni, 6 évre visszamenőleg – a szerint a rendszer szerint: https://hunbasket.hu/szabalyok/produktivitasi-szempontrendszer
1. Az értékelési rendszer leírása – elvek, szabáloyk szorzók/súlyok nélkül: “Produktivitás új szabályrendszer: [Megnyit]”
2. Az értékelési rendszer leírása szorzókkal/súlyokkal: “MKOSZ új produktivitási szempontrendszerének bemutatása: [Megnyit]”
3. És itt lehet csemegézni a klubokat, egyesületeketek, akadémiákat – női/férfi szakáganként:”A produktivitás és az eredményesség komplex vizsgálati modellje a kosárlabda utánpótlásban: [Megnyit]”
A férfi és női válogatottak ott voltak az utóbbi kontinenstornákon. A klubcsapatok tekintetében a női vonalon nemzetközi kupában szerepelnek, a férfiaknál a Falco stabilan szintén. Fontos lenne ezeket a sikereket is elismerni és stabil alapnak kezelni. Nehogy a nagy kapkodás végén még rosszabb helyzet álljon elő. Hajrá magyar kosárlabda!
A témához: a helyzet szerintem baromi egyszerű lenne, csak ezt legtöbbször azok nem látják, akiknek kellene. Tehát. Azok a szakemberek, akik régebben fiatalokkal foglalkoztak és eredményeket produkáltak, magyarul nem egy és nem két esetben a kezük alól azóta komoly karriert befutott magyar játékosok kerültek ki, azoknak a munkáját kellene/kellett volna támogatni nagy erőkkel, az ő szaktudásukra építeni, őket pozícióba helyezni és minden segítséget megadni nekik, a tudásukat pedig minden erővel megőrizni, az utódjukat nekik engedni kiválasztani. De gondolom ehelyett hatalmi és pozícióharcok folytak, meg mindeféle elveket-szabályzatokat vezettek be, amit nyugatról vettek át (és ettől reméltek eredményt) és a végén már… Olvass tovább »
sztem Bazskát piszkálni ezért teljesen felesleges, bárki aki foglalkozik a kosárlabdával az már legalább azt a minimumot megtette, hogy próbálkozik. A videó valóban semmitmondó, de jól körülírja azt, hogy mi a helyzet, hangzatos sallangos semmilyen beszédek, olyan emberektől, akik még mindig folyamatosan másra mutogatnak, ahelyett, hogy felelősséget vállalnának. Sztem eljutottunk odaáig, hogy innentől a szülő anyagi és időbeli ráfordítása a kulcs, ha azt szeretné, hogy a gyereke elérjen valamit, persze ehhez fontos, hogy a szülők is reálisan lássák a gyermekük képességeit. Beni és Zoli szülei is kosárlabda edzők voltak, nem véletlen, a folyamatos plusz munka kifizetődik. Én is szetetném, hogy… Olvass tovább »
A fiatalok 18 évesen kerülnek ki az utánpótlásból, legyen az akadémia, sportiskola, egyesület. Ha valaki azt állítja, hogy itt késznek kell lenni a felnőtt bajnokságra, az el van tévedve. A klubok innentől fogva mekkora energiát fordítanak a tobábbi képzésre, egyéni fejlesztésre? Kapnak-e lehetőséget a fiatalok HIBÁZNI? (Mert fognak, anélkül nem megy… láttunk már a pályán lévő légiós hibája miatt a kispadon ülő fiatalokkal ordító edzőt) Vagy van-e szándék, hosszútávú cél a beépítésükre? Benke Szili statjai 19 évesen: 2014/2015: 24 mérk, 11.4 perc, 2.5 pont, 2.7 VAL 39% FG Vajon ha nem kap a következő évben átlagban 27 percet (és természetesen… Olvass tovább »
Hibázni mindenki hibázhat, olyan nincs is aki nem hibázik (még Jordan is hibázott bőven), de aki a minél több hibázási lehetőségben látja a megoldást, az ne haragudj de nem a minél több minőségi fiatal játékos kinevelésében érdekelt. Egy szülőtől pl. ez elnézhető, de elvet azért ne alapozzunk rá mert nagy bukás lesz.
Egy edzőnek már nem a játékos pátyolgatása a feladata (az a nevelőedző feladata), hanem eredmények produkálása. Ezzel együtt egy jó edzőnek tudnia kell, kinek használ a leordítás és kinek az értelmes magyarázat és stresszes helyzetben is játékostól függően (nem a saját kedvétől) kell tudnia alkalmaznia mindkettőt.
Adom. Véletlenül sem mennyiségi hanem az általad említett minőségi hibaszázalék kezelésére van szükség. Amúgy meg aki képezhető, vagy fejlődni akar, érteni fogja.
Valamivel (és talán voltak elképzelések a videóban is) jobban kellene fejleszteni a 18+, a juniorból kikerülő játékosállományt, lehet hogy a jelenlegi U21 formáját lehet esetleg tartalék bajnokivá átalakítani, vagy valóban “fiókcsapatokkal” szerepelni a B-ben.
Megnéztem a Falco BCL meccsének sajtótájékoztatóját, ahol a moderátor megjegyezte az olasz edzőnek, hogy nem sok csapat tudhat a soraiban ilyen nagyszerű 19 éves játékost, mint Faye. Ő meg nem igazán tudta hová tenni ezt a megjegyzést. Mert nem a kor számít. A tehetség, és a befektetett munka.
Én nem tudom, hogy mit csinálunk rosszul, de pl. az olasz válogatottban a 22 éves Procida 20 percet átlagol meccsenként. A válogatottban. Nyilván olyan szinten játszik, hogy befér a keretbe. És szándékosan nem a nagy nevekkel példálóztam. Úgyhogy ne mondjuk már, hogy egy 18 éves játékos nem lehet készen a magyar felnőtt bajnokságra.
Mészáros Zalán évek óta a Vasas Akadémia vezetője, a másodosztálynak nevelnek játékosokat. Most erőszakkal, adminisztratív módon próbálják elérni, hogy az élvonalbeli csapatok játszassák az akadémiáról kijövő játékosokat.
Ez eddig az elmúlt tíz év leggyengébb bajnokságát eredményezte…
Hát látom átjött a lényeg, a “gondolatébresztés”, vagy a közös, türelemmel előrelépés fel sem merült…
Amúgy nyugodtan sorolja fel minden hozzászóló a szakmai, vagy játékos múltját…
Én laikus és szurkoló vagyok.
Hajrá magyar kosárlabda!
Itt is megint sikerült a semmiről jó hosszan beszélni. Csak éppen a lényeg marad ki megint, MINDIG az marad ki. 2024 Magyarországa ugyanis sajnos ez a problémák feltárása és kezelése helyett mellébeszélés de az 1000el. Fantasy??? NBA2k??? WNBA??? Emberek!!!! Ez most komoly??? Ébresztő!!!!!! Nincs utánpótlás amióta a milliàrdokkal telepumpált mosoda-akadémiákon sógor koma jóbaràtok és sehova nem kellő 20 évvel ezelőtti kosárlabdát “tanító” zs kategóriás megélhetési szerb edzők élősködnek sok százezres-milliós fizetésekért. Amíg sportiskolák voltak addig százada, ezrede ennyi pénzből 10-20x ennyi tehetség jött ki. Ennek a beteg rendszernek az alátàmasztása az idióta 4légiós szabàly is, ugyanis ha lehetne 5-6 légiós,… Olvass tovább »
Lehet, hogy csak érdemes lett volna megnézni a videót, amiről a cikk szól, mielőtt írsz.
Lehet, hogy érdemes lett volna megnézni a videót a komment előtt.
Szerintem nagyon is megnézte. Talán többször is. Minden amit ír, igaz. Teljes nonszensz az egész videó. Semmitmondó 30+ perc.A levitézlett vezetőkkel, “szakemberekkel”, akik évek óta semmi eredményt nem tudnak letenni. Itt vannak a németek a Vasasnál. És? A spanyolok Sopronban. És? Közben fiú vonalon az első 20-ban nincs korosztályunk Európában. Annyi pénzből (állami), amiről álmodni sem mernek más országokban. Hogy lehet, hogy az UP szövetségi vezetője (fizetett) egy UP akadémia fizetett ügyvezetője és magának osztja a pénz aszerint, hogy éppen mi a jó? Volt német válogatott a Vasas edzője. Gondoljuk már át, hogy mennyi pénzt kaphat, ha mégis inkább itt… Olvass tovább »
Szokás mondani, az igazság a legfájdalmasabb dolog.
Lehet, hogy érdemes lenne a kritikát megfelelően kezelni, főleg ha igazság is van benne.
Minden szavad arany…, de mit várunk, ha egy Mészáros Zalán a szakmai(!) és utánpótlás(!) bizottság elnöke??? Mit tett le ez az ember az asztalra, azonkívül, hogy sógor-koma-jóbarát és játékosnak is gusztustalan volt? Hol tanult, milyen szakmai reputációja van, kit nevelt ki??? Ez a Tőrös meg kicsoda???
Én is hasonlókat írtam a:
“Gasper Okorn: Az akadémia körülményei kiválóak, mind infrastruktúra, mind a légkör tekintetében”
cikkhez.
De minek?
Gyorsan romolhat a szemem, mert nem látom már a hozzászólást, úgy tűnik, kiverte a biztosítékot.
Elszomorító, ami itt folyik. Az igazságról miért nem lehet nyíltan beszélni?
A 21. századi demokrácia lényege, hogy szabadon dícsérhetsz bárkit/bármit, szabadon örülhetsz bárminek, szabadon nézhetsz bármit (ja ezt csak majdnem), a többit majd fent eldöntik. Nyugaton ugyanez pepitában, még csak ott döntenek el fent mindent igazán. John Spartan és Snake Plissken nagy klasszikusai pont ide passzolnak….
Iszom szavaid!