NB II: A Dunaharaszti jutott fel a B-csoportba

A döntőben veszítette el bajnoki veretlenségét a Budafok.

:

:

Hétvégén rendezték az NB II négyesdöntőjét – a házigazda PTE-PEAC mellett a Sunshine-NYIKSE, a Budafok és a Dunaharaszti MTK csatázott az országos bajnoki címért.

Az első játéknapon a DMTK hosszabbítás után verte a házigazdát, míg a Budafok a NYIKSE-t fektette két vállra. A két győztes a második játéknapon is folytatta szériáját: a PTE-t ezúttal a Budafok verte meg, míg a Dunaharaszti a NYIKSE ellen mutatott be egy igen erős hajrát.

A záró napon a harmadik helyről döntött a NYIKSE és a PTE összecsapása, amelyen végül a nyíregyházi klub szerezte meg a győzelmet, s így a bajnoki bronzérmeket is. Az országos bajnoki cím a torna utolsó mérkőzésén dőlt el, ahol a Dunaharaszti a második perc végén átvette a vezetést, és azt a folytatásban a szoros csata ellenére sem engedte már ki a kezéből, megnyerve ezzel az NB II 2020–2021-es kiírását, amivel indulási jogot szerzett az NB I/B Zöld-csoportjában. Érdekesség, hogy bajnokságbeli első vereségét szenvedte el a Budafok, amelyet csak a B-csoportos TF tudott megverni az idényben, a Hepp Kupa keretein belül.

NB II, Final Four

1. játéknap

Végletekig kiélezett meccsel indult a finálé

A hazaiak kezdtek valamivel jobban, de a nyitó negyed közepén 13-8-as pécsi vezetés után a Dunaharaszti is felvette az utazósebességet. A szakasz második felében már fej-fej mellett haladtak a felek, a negyed végén fordított a DMTK.

A második etapban már ha szűken is, de a Bihari Máté (24 pont, 9 lepattanó, 3 gólpassz)-Tursics Krisztián (21/6 pont, 4 eladott labda, 11 gólpassz)-Csabay Ádám (20/15 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz)-Trepák Zoltán (20 pont, 9 lepattanó) kvartett vezette vendégeknél volt az előny – a félidőben 4 ponttal ment a Dunaharaszti.

A második félidő DMTK-triplával indult, s csaknem a szakasz közepéig tartotta 5-7 pontos előnyét a rutinos játékosok alkotta vendég együttes. Ekkor szigorított védekezésén, és a negyed végére megfordította az állást az elsősorban Nagy Kevin (41/18 pont, 6 lepattanó), valamint Mezei Máté (16/3 pont, 15 lepattanó), Balázs Bodó (14/9 pont, 4-4 lepattanó és eladott labda) és Schuj Márton (13/6 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz) kosaraira alapozó PTE-PEAC.

A negyedik negyed közepén úgy tűnt, a fiatal pécsi egyetemisták bedarálják a többnyire idősebb játékosok alkotta ellenfelüket: 8 ponttal elléptek, és még az utolsó percben is volt 7 pont előnyük. Ekkor azonban Csabay 3+1-es (tripla plusz büntetős) akciójával és Tursics triplájával pillanatok alatt szorossá tette a meccset a Dunaharaszti. Mindkét oldalon maradtak ki büntetők, végül a rendes játékidő végén a mezőny legtapasztaltabb játékosa, Trepák mentette hosszabbításra a meccset a DMTK-nak.

A ráadás is fordulatos volt, a lendületben és lélektani előnyben lévő Dunaharaszti 4 ponttal megugrott, ám egy 7-1-gyel fordított a PTE-PEAC. A hosszabbítás végjátékában úgy fordította büntetőkkel a maga javára a mérkőzést a DMTK, hogy játékosai rendre csak 1-1 alkalommal voltak eredményesek a vonalról, a pécsiek viszont már nem tudtak kosarat szerezni. Érdekesség, hogy a hazaiak sokkal jobban (18/23) céloztak a vonalról, mint a Dunaharaszti (20/34) játékosai, és a triplákat (13/31, 42%, illetve 8/32, 25%) is sokkal jobban dobták. A DMTK ezt elsősorban jobb csapatjátékkal, a gólpasszok tekintetében (25-12) tudta kompenzálni.

PTE-PEAC – Dunaharaszti MTK 99-100 – h.u. (24-25, 20-23, 20-14, 28-30, 7-8)

PEAC: Nagy K. 41/18, Mezei 16/3, Balázs B. 14/9, Schuj 13/6, Kis M. 8, Lajos N. 4, Major M. 3/3, Varga E. -, Sziráki -, Gergely P. -, Griszháber -.

DMTK: Bihari 24, Tursics 21/6, Csabay 20/15, Trepák 20, Haris 9/3, Bocsárdi 2, Kiss K. 2, Gedei 1, Tóth G. 1.

A második negyedtől dominált a Budafok

A nyíregyháziak Asztalos István (18 pont, 5 lepattanó), Gáspár Balázs (11 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda, 6 gólpassz), Kósa Tamás (11/3 pont, 3 lepattanó) és Tisza Bálint (10/6 pont, 3 eladott labda) vezérletével a második negyed közepéig tartották a lépést a Budafokkal. Ekkor egy 12-0-lal 10 pont fölötti előnyt szereztek a budafokiak, akik e rohamuknak köszönhetően 10 pontos vezetéssel térhetek pihenőre.

A harmadik negyedben állandósult a 10 pont körüli budafoki vezetés, majd a záró etapot egy 9-3-as 4 perccel kezdve a leginkább Kevin Swanson (32/3 pont, 12 lepattanó, 2-2 blokk és eladott labda), Piukovics Bálint (18/12 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) és Siklós Olivér (13 pont, 3-3 lepattanó, gólpassz és eladott, 8 szerzett labda) ponterősségére építő Budafok eldöntötte a maga javára a találkozót.

Sunshine-NYIKSE – Budafok 66-89 (28-26, 17-29, 12-14, 9-20)

NYIKSE: Asztalos 18, Kósa 11/3, Gáspár B. 11, Tisza B. 10/6, Zajácz 7/3, Bíró B. 3, Földesi 2, Savic 2, Csirpák 2, Balogh B. B. -, Major -.

Budafok: Swanson 32/3, Piukovics 18/12, Siklós 13, Fekete Cs. 9/9, Mészáros 7/3, Szántó 5, Burján 3/3, Tóth Sz. 2, Czepanecz -, Amati -.

2. játéknap

Ismét a második negyedben váltott fokozatot a Budafok

Az első negyed után 7 ponttal még a találkozót parádés támadójátékkal kezdő, az első 10 percben 29 pontot szerző és elsősorban Kis Milán (16 pont, 10 lepattanó, 3 eladott labda), Schuj Márton (12/6 pont), Balázs Bodó (12/6 pont, 5 lepattanó), az előző napi pazar dobóforma után ezúttal pontatlanabbul játszó Nagy Kevin (10/6 pont – 16 mezőnykísérlet –, 3 eladott labda, 5 gólpassz) és Mezei Máté (10 pont – 11 mezőnykísérlet –, 8 lepattanó, 3 gólpassz) kosaraira alapozó házigazda pécsi gárda vezetett.

A folytatásban a mecsekaljaiaknál egyre inkább érződtek az előző napi, hosszabbításos csata utóhatásai. Pontatlanabbakká váltak a pécsiek, a Budafok fokozatosan kezdte átvenni az irányítást.

A félidőben még 3 ponttal a PTE-PEAC állt jobban, a záró etapot viszont már a budafokiak várhatták ugyanekkora előnnyel. Ennek első felét 12-2-re nyerve a szakasz közepére 10 pont fölé növelte előnyét a Burján Imre (17/6 pont, 4 lepattanó), Kevin Swanson (17/3 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda), Siklós Olivér (14/6 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda, 5 gólpassz), Mészáros Csaba (10/3 pont – 11 mezőnykísérlet –, 4-4 eladott labda és gólpassz) kvartett vezette, a lepattanózást 49-39-re megnyerő Budafok. A negyed második felében egy 9-2-vel 6 pontra még visszajött a PTE-PEAC, de a pécsiek ennél már nem tudtak közelebb kerülni ellenfelükhöz. A Budafok így egyetlen győzelemre lépett a bajnoki cím megszerzésétől és a tökéletes, makulátlan mérleggel végigvitt szezontól.

Budafok – PTE-PEAC 78-68 (22-29, 15-11, 19-13, 22-15)

Budafok: Swanson 17/3, Burján 17/6, Siklós 14/6, Mészáros 10/3, Fekete Cs. 5/3, Tóth Sz. 5/3, Szántó 5, Czepanecz 5, Amati -.

PEAC: Kis M. 16, Balázs B. 12/6, Schuj 12/6, Mezei 10, Nagy K. 10/6, Lajos N. 4, Sziráki 3/3, Varga E. 1, Griszháber -, Major -, Gergely P. -.

A végére felőrölte a DMTK a NYIKSE-t

Az előző napi hosszabbításos ütközete után nehezen pörgött fel a Dunaharaszti, 9-0-lal kezdtek a nyírségiek. A negyed második felében elkezdett éledezni a DMTK, amely a szakasz végén 1 pontra feljött.

A második etap elején váltva vezettek a felek, majd a közepén egy 9-0-lal 7 ponttal a Dunaharaszti együttese lépett el. A félidő hajrája egyértelműen az elsősorban Asztalos István (18/3 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda) és Kósa Tamás (10 pont – 14 mezőnykísérlet –, 6 lepattanó) találataira támaszkodó NYIKSE csapatáé volt, amely egy 12-2-t repesztett, így a kosarakban nem túl gazdag első félidő végén 29-26-ra vezetett.

A harmadik negyed első felében időnként egalizált a Dunaharaszti, de a szabolcsiak tartották szűk előnyüket. A szakasz közepén egy 7-0-lal fordított a Tursics Krisztián (19/15 pont, 3 lepattanó, 5 eladott labda, 4 gólpassz), Trepák Zoltán (17/3 pont, 4 lepattanó) és Bihari Máté (13 pont, 7 lepattanó) ponterős játékára, továbbá a 47-32-re megnyert lepattanózásra építő DMTK, s e rohamnak köszönhetően 5 pontos előnnyel várhatta a negyedik negyedet.

Ennek első felében tapadt a NYIKSE a harasztiakra, majd az utolsó 5 percben az addig 4 ponttal álló Tursics 5 triplájára építve végül magabiztosnak látszó, közel 20 pontos győzelmet aratott a Dunaharaszti. Ez azt jelenti, hogy az NB II-es bajnoki cím sorsa a négyesdöntő utolsó összecsapásán, a Dunaharaszti–Budafok találkozón dől el.

Sunshine-NYIKSE – Dunaharaszti MTK 50-67 (10-9, 19-17, 11-19, 10-22)

NYIKSE: Asztalos 18/3, Kósa 10, Zajácz 5/3, Savic 5/3, Tisza B. 4/3, Bíró B. 4, Földesi 2, Csirpák 2, Gáspár B. -.

DMTK: Tursics 19/15, Trepák 17/3, Bihari 13, Csabay 9/9, Bocsárdi 3, Tóth G. 3, Haris 2, Gedei 1, Schweighoffer -.

3. játéknap

Az utolsó tíz percben fordított, bronzérmes a NYIKSE

A nyitó etap hajrájában bemutatott 6-0-s futásnak köszönhetően egy negyed után 5 ponttal vezettek a nyíregyháziak, s ez a helyzet a 22-22-es eredményt hozó második negyed után is megmaradt.

A fordulás jókora fordulatot hozott: Schuj Márton (24/18 pont, 4-4 eladott labda és gólpassz), Nagy Kevin (23/12 pont, 8 lepattanó, 5-5 gólpassz és szerzett, 4 eladott labda) és Kis Milán (19 pont, 10 lepattanó) ponterős játéka révén fordított a hazai gárda, és 5 pontos előnnyel várhatta a záró etapot.

A záró etap közepéig megtartotta ezt az 5 pontos előnyét a PTE-PEAC, ám a hajrá egyértelműen az egységes csapatjátékkal kirukkoló, Tisza Bálint (17/3 pont, 3 gólpassz), Brane Savic (16/9 pont, 3 lepattanó, 6 gólpassz), Asztalos István (14 pont, 6 lepattanó), Gáspár Balázs (12 pont, 8 lepattanó, 5 eladott labda, 3 gólpassz) és Földesi Norbert (10/3 pont, 10 lepattanó) kosaraira alapozó NYIKSE gárdájáé volt, amely az utolsó 5 percet 15-2-re nyerve lehajrázta a hazaiakat, és megszerezte az NB II bronzérmét.

PTE-PEAC – Sunshine-NYIKSE 82-90 (16-21, 22-22, 33-23, 11-24)

PEAC: Schuj 24/18, Nagy K. 23/12, Kis M. 19, Mezei 8, Balázs B. 4, Varga E. 4, Sziráki -, Lajos N. -, Gergely P. -, Major -, Huszka -, Griszháber -.

NYIKSE: Tisza B. 17/3, Savic 16/9, Asztalos 14, Gáspár B. 12, Földesi 10/3, Kósa 9/3, Zajácz 6, Bíró B. 5/3, Csirpák 1, Balogh B. B. -.

A DMTK vette el a Budafok veretlenségét – bajnoki címet ért

Négy-négy után az első negyed közepén egy 13-0-s száguldással a Dunaharaszti valósággal állva hagyta a Budafok csapatát, s ennek köszönhetően 10 pont fölötti előnnyel zárta a DMTK a nyitó szakaszt.

A második etap első felét 8-3-ra nyerve a 16. percben már 16 ponttal, 25-9-re vezetett a Tursics Krisztián (21/12 pont, 8-8 lepattanó és gólpassz), Bihari Máté (17 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz), Trepák Zoltán (11-11 pont – 14 mezőnykísérlet – és lepattanó) trió vezette, a budafoki légiós Kevin Swansont 10 pont alatt tartó dunaharaszti legénység. A félidő hajrájában váltva estek a kosarak – kicsit közelebb került a Budafok, ám a szünetig mindössze 15 pontot szerezve 14 pontos hátrányban volt az NB II-es mezőny egyetlen veretlen együttese.

Szünet után váltva estek a kosarak, tartotta 10 és 15 pont közötti előnyét a Dunaharaszti. A negyed hajrájában egy 8-2-es rohammal 10 ponton belülre küzdötte vissza magát az elsősorban az időnként magányos harcosként küzdő Siklós Olivér (25/6 pont, 9 lepattanó), valamint a második félidőre feljavuló Piukovics Bálint (13/9 pont – 19 mezőnykísérlet –, 7 lepattanó) vezette Budafok.

A záró etap DMTK-duplával kezdődött, erre azonban egy 6-0-lal felelve 5 pontra feljöttek a budafokiak, akiket még az sem tört meg, hogy ekkor Tursics dobott egy hármast. Erre 2 triplával felelve a szakasz közepén 2 pontra jött föl a mezőny egyetlen veretlen alakulata, ám ekkor egy 5-0-s részhajrával ismét kis levegőhöz jutott a DMTK. Másfél perccel a befejezés előtt 4 pontra még visszajött a nagyot küzdő Budafok, de a kritikus pillanatokban látszott: játékosaiból sokat kivett, hogy közel 20 pontos hátrányból felállva szorossá tették a találkozót. A végjátékban a nagyobb rutin a Dunaharaszti javára döntött, amely megfosztva bajnoki veretlenségétől a Budafok csapatát megnyerte az NB II-es bajnokságot.

Dunaharaszti MTK – Budafok 66-57 (17-6, 12-9, 12-17, 25-25)

DMTK: Tursics 21/12, Bihari 17, Trepák 11, Haris 8/6, Csabay 7/3, Debreceni 2, Gedei -, Tóth G. -, Bocsárdi -.

Budafok: Siklós 25/6, Piukovics 13/9, Swanson 9/6, Mészáros 5/3, Tóth Sz. 2, Szántó 2, Burján 1, Fekete Cs. -, Czepanecz -, Amati -.

Kiemelt kép, beszámolók: hunbasket.hu