Nagyon megéri
Milyen táplálékkiegészítőket használnak a kosárlabdázók?
A kosárlabda, mint minden csapatsport, az egyes játékosok egyéni formájától függ. Már egyetlen gyenge láncszem is reszkírozhatja a csapat eredményességét, így a csapat többi játékosának erőfeszítései kárba veszhetnek. Hogyan lehet mindezt megelőzni? Milyen kiegészítőket használjanak a kosárlabdázók? Ebben a cikkben erről olvashatsz.
:
:
Étrend és optimális táplálékkiegészítés
Mielőtt rátérnénk a kosárlabdázók étrend-kiegészítésének részletes leírására, röviden megemlítenénk az étrend szerepét, amiről nem érdemes megfeledkezni. A kosárlabda sok fizikai aktivitást igénylő játék, így kosárlabdázás közben is magas az energiafelhasználás. Ezen követelmények teljesítéséhez nagyon fontos a megfelelő mennyiségű kalória biztosítása a nap folyamán. Ez azonban nem tekinthető felhatalmazásnak arra, hogy hatalmas mennyiségű édességet, gyorséttermi kaját vagy más olyan dolgot fogyasszon a sportoló, amit csak szeretne. Ha valaki komolyan szeretne kosárlabdázni, nagyon oda kell figyelnie, hogy milyen makro-tápanyagforrásokat használ az étrendjében. A fő energiaforrás a szénhidrátok halmaza lesz, amely a kalóriakészlet 50-60 százalékát teszi ki, majd a fehérjék 20-25 százalékkal, és végül a zsírok. Ne feledkezzünk meg a napközbeni megfelelő hidratálásról, valamint a vitaminok és ásványi anyagok biztosításáról sem!
Vitaminok és ásványi anyagok
A kosárlabdázóknak, valamint bármilyen más fizikai tevékenységet folytató embereknek megnövekedett vitamin- és ásványianyag-szükségletük van. Ez egy releváns tematika, amit nem szabad elhanyagolni, mivel a mikroelemek hiánya sérülésekhez és egyéb negatív következményekhez vezethet. Emiatt minden sportoló étrend-kiegészítésének tartalmaznia kell vitaminokat és ásványi anyagokat, amihez itt is hagyunk egy linket: allnutrition.hu/Vitaminok-k1011.html.
Kreatin
Ez kétségtelenül a legfontosabb kiegészítő! A kreatin fenntartja a foszfokreatin magas szintjét az izmokban, valamint támogatja a szénhidrátlebontási folyamatot az izmokban, ami jobb feltételeket teremt az izommunkához edzés közben. A kreatin pozitív hatással van az izmok savtalanítására, ami gyorsabb edzés utáni regenerációban és a következő edzési periódusra való felkészülésben nyilvánul meg. A kreatin optimális napi adagjához 10 kilogramm testtömegenként 1 gramm kreatint kell bevinni, tehát egy 80 kilós embernek 8 gramm kreatint kell pótolnia, két 4 grammos részletben.
Omega-3
Az omega-3 zsírsavak pótlása számos előnnyel járhat. Az étrendben található omega-3 savak pozitív hatással vannak a szervezet gyulladásainak csökkentésére, szabályozzák a vérnyomást és a véralvadást, javítják a glükóztoleranciát és támogatják az idegrendszer működését.