
:
:
Sportolni jó, de boldogan sportolni még jobb, és ez az eredményekhez is közelebb visz. A Soproni Sportiskola az akadémisták mentális egészségét is fontosnak tartja. Egyrészt mert boldog játékosokat nevel, másrészt mert felismerte: a mentális erő legalább annyira fontos a profivá válás útján, mint a fizikai. A fejlesztéshez most már nemcsak csapatszinten, hanem az egyéni fejlesztések terén is van szakembere.
Dr. Szováti Szabolcs gyermek- és ifjúkorában élsportoló volt, kiváló teniszező, majd tehetséges kosárlabdázó, aki később, ügyvédi karrierje mellett sem mondott le a mozgásról. Két éve a kosárlabdapályán érte súlyos baleset: kilencven fokkal fordult el a térdkalácsa, szakítva szinte minden szalagot. Hat hét fekvőgipsz, műtétek és hosszú rehabilitáció várt a mindig mozgékony és tudatos jogászra, aki – most már tudja – végül képes volt lehetőséggé és egy pozitív változás kiváltójává alakítani a kényszerű pihenőidőt. Elmesélte hogyan történt , és mi köze mindennek a Soproni Sportiskolához.
– A kórházi ágyon fekve valószínűleg mindenki átértékeli magában a dolgokat, egészen máshová kerülnek a hangsúlyok, mint a napi taposómalomban. Én is megfogadtam, hogy okosabb és még tudatosabb leszek, de valójában a rehabilitációm alatt ért impulzusok irányították a figyelmemet egy új területre. Balatonbogláron, a Nemzeti Kézilabda Akadémia rehabilitációs központjában tölthettem két hetet, utánpótláskorú élsportolókkal együtt vettem részt a kezeléseken, s közben persze beszélgettünk. Furcsán hangzik, de rádöbbentem, milyen jól érzem magam köztük. Talán a gyerekkori élmények is közrejátszottak ebben, de éreztem, hogy ez az én közegem. Sopronba hazakerülve a Darazsaknál folytathattam az utókezeléseket és a kosarasokkal is megéltem ugyanezt. A feleségem félszavakból is rájött, mire van szükségem, ő talált rá Kenyeres András sport mentáltréner képzésére. Elvégeztem, kettőt is, és ez kinyitott bennem és körülöttem egy új ajtót – meséli az előzményeket dr. Szováti Szabolcs, aki már a Széchenyi István Egyetemre is beiratkozott, és hamarosan el is végzi a sport mentál- és csapatépítő tréner képzést.
Itt jön képbe a Soproni Sportiskola, aminek dr. Szováti Szabolcs anno alapító tagja volt. Felajánlotta hát újonnan szerzett tudását és sportolói tapasztalatait az akadémiának.
– A csapatépítés már jó kezekben van a Soproni Sportiskolában, én az egyéni mentális fejlesztésekkel igyekszem segíteni. Nekem ez nem pusztán gyakorlat, hanem öröm. Öröm, hogy a kisebb elakadásokból, bizonytalanságokból ki tudom zökkenteni a fiúkat, a beszélgetéseinkkel meg tudom erősíteni bennük a jó irányt. Tulajdonképpen a mentális állóképességüket fejlesztem. Mindegyikük más, de az értő figyelem és a feléjük fordulás megnyitja őket, és együtt megtaláljuk azt a homokszemet, ami zavart okozott a lelki egészségükben. A Soproni Sportiskola ars poetikáját erősítem azzal, hogy az itt kosárlabdázó fiúknak nemcsak a fizikai teljesítményére figyelünk, hanem a lelki egészségére is. Hosszútávon a megfelelő mentális állóképesség jobb eredményekhez vezet – mondja dr. Szováti Szabolcs.
A mentáltréner a gyakorlatban az edzők és a szülők ajánlására egyénileg foglalkozik az akadémistákkal, céljaikban támogatja őket, megerősít és bátorít, érthetővé teszi a bennük zajló lelki folyamatokat, vagyis segít abban, hogy boldogabb fiatalok és tudatosabb sportolók legyenek. A kiemelkedően tehetséges akadémistáknál különösen fontos, hogy kiegyensúlyozottak, magabiztosak, fejben és lélekben is erősek legyenek – csak így lehetnek majd profik. A Soproni Sportiskola ezt az utat kínálja nekik, most már egyéni mentáltrénerrel is.
N.M.

Minden csapatnál, képzési helyen szükség lenne ilyen szakemberre.
A mai felgyorsult és összekeveredett értékrendű világunkban fontos segítség ez az utánpótlásképzésben, gratulálok Szabolcs és sok sikert!