Kosárlabda
Hol van már a tavalyi légiós? – 2. rész
Terítéken a Szolnok, a DEAC, a Kecskemét és a Sopron tavalyi játékosai.
:
:
A légiósok kiválasztása minden évben, minden csapat számára kardinális kérdés. Sokan csak egy évet töltenek nálunk, néhányan az országon belül váltanak és nagy ritkán vannak olyanok is, akik egy adott városban telepednek le. Azzal általában keveset foglalkozunk, hogy mi lesz a távozókkal, most ennek jártunk utána a tavalyi szezon alapján.
2. rész, a rájátszás többi csapata.
Szolnoki Olajbányász:
Auston Barnes – Sopot Trefl (Lengyelország)
Barnes megfordult az elmúlt esztendőkben a bolgár, a svéd és a cseh első ligában. Olaszországba a belga élcsapattól, a Belfius Mons-Hainaut-tól igazolt, ahol 11,1 pontja mellett 4,2 lepattanó fűződött a nevéhez. A belgákkal a Fiba Europe Cupban is szerepeltek, itt 9,6 pontot és 5,8 lepattanó szerzett átlagban. Barnes az összes mérkőzésen pályára lépett az alapszakaszban, 25 perc alatt 10,9 pontot szerzett átlagban, 3,3 lepattanóval és egy gólpasszal, kiemelkedő, 44%-os triplázással. A Magyar Kupában 13 pontot átlagolt, ahol a csapat harmadik lett, a rájátszásban azonban csak 7,6-ot, 30%-os triplával. Nyáron Lengyelországba igazolt, ahol Váradi Benedek csapattársa lett, a Trefl 10-5-ös mérleggel második, Barnes pedig a padról 6,3 pontot és 3,1lepattanót átlagol.
André Williamson – DEAC
Williamson komoly pedigrével érkezett, hiszen a ciprusi Keravnos (10 pont 9 lepattanó) és a litván Neptunas Klaipeda (7 pont 5 lepattanó) színeiben szerepelt a BL-ben. Szolnokra a török második ligából, a TBL-ből érkezett, ahol a Manisa Belediye csapatát erősítette. Nem is eredménytelenül, ugyanis a Manisa megnyerte osztályát, s feljutott az Európa egyik legerősebb bajnokságának számító ING Szuperligába. Williamson szintén minden mérkőzésen pályára lépett, ráadásul az összesen kezdőként, átlagban 11 ponttal, 7,9 lepattanóval és 1,7 gólpasszal. A csalódást keltő rájátszást hamarabb befejezte, mint a csapata és hazautazott, nyáron viszont visszatért Magyarországra és a Debrecen játékosa lett. Itt 14 mérkőzésen eddig 13-szor volt kezdő, 11,5 ponttal és 8,6 lepattanóval. A DEAC jelenleg az öt 7-7-es csapat egyike.
Jabril Durham – Start (Lengyelország)
Jabril Durham nem volt ismeretlen a magyar kosárlabda szerelmeseinek, hiszen korábban már Pécsett megfordult hazánkban. Pécsről egy rövid görög kitérő után a VTB Ligában szereplő VEF Rigához igazolt, itt 8 pontos/6 gólpasszos átlagot hozott össze, ezt a belga Belfius Mons-Hainaut csapatánál töltött szezon követte, velük a FIBA Europe Cupot is megjárta, itt közel 17 pont és 6 gólpassz került átlagban a neve mellé. A Durham a 2021/22-es idényt a bundesligás Hamburg Towelsnél kezdte, de zárni már az olasz A-ligás Fotitudo Bologna színeiben zárta 7 pontot és 5 gólpasszt átlagolva. Durham is minden alapszakasz mérkőzésen bevethető volt, 11 pontot, 3,2 lepattanót és 6,7 gólpasszt tett a közösbe. A rájátszást hasonló számokkal zárta, de ő befejezte az egészet a csapattal, mely az ötödik helyen zárt. Nyáron ő is Lengyelországba igazolt, ahol a korábbi ZTE-s Liam O’Reilly és a korábbi kaposvári Tomas Gabric csapattársa. A Start jelenleg negyedik 9-6-os mérleggel, ehhez Durham 14,1 ponttal, 4,9 lepattanóval és 8,2 gólpasszal járul hozzá.
Jimmy Gavin – Visszavonult
Gavin 8 európai országban is megmérettette magát, mielőtt tavaly nyáron aláírt volna a Szolnokkal. Sérülések miatt 20 mérkőzést játszott az alapszakaszban, akkor dőlt ki, amikor Lukács Norbert is hiányzott, így Dayon Griffin ugrott be pár mérkőzésre. Gavin a hatodik ember szerepét töltötte be Szolnokon, 9,4 pontot és 2,6 gólpasszt átlagolt, 36%-os triplázással. Augusztus 15-én, saját Instagramján jelentette be, hogy felhagy a profi kosárlabdával. Azóta a civil életét építi, Tech Sales pozícióban.
Bojan Szubotics – FMP (Szerbia)
A 201 centiméter magas erőcsatár a Telekom Bonn csapatától érkezett, 2020-ban. Subotic komoly nemzetközi tapasztalattal rendelkezett, az elmúlt években a Crvena Zvezda és a Buducnost Podgorica színeiben is megfordult, az Adria Ligában és a Eurocup-ban is megmutathatta tudását. Szubotics remek bemutatkozó éve után további két évre aláírt a Szolnokkal, melyből a tavalyi év volt az utolsó. A 2022/23-as idényben, 15 pontot, 4,8 lepattanót és 1,8 gólpasszt átlagolt az alapszakaszban. Nyáron aztán eljött a fájó búcsú ideje, az ABA Ligás FMP csapott le rá. A belgrádi csapat jelenleg 12. itt, 5-9-es mutatóval, Szubotics pedig 10,1 pontot és 5,5 lepattanót tesz be a közösbe fordulónkként.
DEAC:
Jimmie Taylor – Anorthosis Famagusta (Ciprus)
A 208 centiméter magas amerikai center egyetemi éveit követően egy évet játszott az NBA előszobájának számító G-Ligában, majd 2018-ban a görög élvonalban szereplő Panionios csapatában kezdte meg európai karrierjét. Ezt követően a lengyel és a francia első osztályban is játszott, így került végül Debrecenbe. Taylor az alapszakaszban minden meccsen pályára lépett, ezek felén kezdőként. 8,2 pontot és 5,4 lepattanót átlagolt, a rájátszásban 4,3 és 2 volt ugyanez. Taylor nyáron Ciprusra igazolt, ahova a Körmend korábbi edzője, Antonisz Konsztantinidesz vitte, és a FIBA Europe Cupban játszottak is az MTE ellen. Az Anorthosis 8-4-es mérleggel jelenleg negyedik a bajnokságban, Taylor 12,1 pontot és 6,1 lepattanót átlagol.
Michaelyn Scott – Rilski (Bulgária)
Michaelyn Scott az Idaho Vandals-nál töltött egyetemi évei után 2015-ben Litvániában, a Sianali együttesénél kezdte meg európai karrierjét, majd két évet játszott Horvátországban a KK Split gárdájában. Egy év lengyelországi légióskodást követően hazatért a G-Ligába, ahol két idényt húzott le a Utah Jazz farmcsapatában. A 2020/21-es idényben visszatért az öreg kontinensre, a bosnyák bajnokságból év közben a lengyel Start Lubin együtteséhez igazolt, ahol 15,4 pontot, 6,3 gólpasszt és valamivel több, mint másfél szerzett labdát átlagolt. Scott Debrecenben 24 mérkőzésen 10 pontot, 4,7 gólpasszt és 3,1 lepattanót átlagolt, a rájátszásban 4 mérkőzésen 6,5 pontot, 2,8 lepattanót és 2,5 gólpasszt. Nyáron Bulgáriába igazolt a Rilskihez, mely 9-5-ös mérleggel 3. a bolgár ligában. Scott 9 pontot, 4,9 gólpasszt és 2,8 lepattanót hoz.
Duna Aszfalt-DTKH Kecskemét:
Marques Townes – Opava (Csehország)
Townes profi pályafutását Európában kezdte meg: 2019-ben a spanyol élvonalbeli Murcia csapott le rá. Két szezon után Észtországba igazolt, Tallinban kosárlabdázott a Kalev/Cramo együttesében, majd egy évet a litván élvonalban (Pasvalys) játszott, ahol 11,4-es pontátlaggal büszkélkedhetett. A 2021/22-es idényt a francia másodosztályú Tours gárdájában töltötte, ahol 12 egységet jegyzett átlagban, és még meccsenként 3 gólpasszt is kiosztott. Townes minden mérkőzésen kezdő volt az alapszakaszban, 15,4 pontot, 4,7 gólpasszt és 4 lepattanót szorgoskodott össze meccsenként. A Magyar Kupára ezt 22 pontra tudta emelni, de a Kecskemét így is érem nélkül maradt Budapesten. Townes nyáron Csehországba igazolt az Opava csapatához, mely 15-3-as mérleggel vezeti a tabellát. A BL-ben sok babér nem termett nekik, mind a hat csoportmeccsüket elvesztették. Townes 27 perc alatt 18,2 pontot, 5 gólpasszt és 3,8 lepattanót átlagol.
Jaka Klobucar – Cedevita Olimpija (Szlovénia)
A szlovén kosárlabdázó hazájában, a Krka csapatában kezdte profi pályafutását, majd több magasan jegyzett ligában szerepelt: Németországban az Ulm, öt éves törökországi karrierje során más mellett a Galatasaray, Franciaországban az Élon Chalon volt a munkaadója. A KTE előtt, 2021 decemberéig a görög Aris Thessaloniki játékosaként szerepelt. Másfél évig tartott számára a magyarországi kaland, tavaly 22 mérkőzésen, 11,8 gólpasszt, 4,6 lepattanót és 4,5 gólpasszt átlagolt, igaz kintről pocsék százalékkal tüzelt. Nyáron a szlovén Cedevita Olimpija játékosa lett, mely harmadik az ABA Ligában 10-4-es mutatóval. Klobucar 1,7 pontot átlagol.
Milos Boriszov – Csapat nélkül
Milos Boriszovot nem kellett bemutatni a magyar közönségnek, hiszen 2014 óta szerepelt a hazai bajnokságban. A Sopron KC-ban kezdte itteni pályafutását, majd a Szolnoki Olajhoz igazolt, amellyel 2016-ban bajnokságot is nyert. Ezt követően a Falco, majd a Debrecen játékosa volt, az ezt követő két évadban ismét Sopronban játszott – itt az előző évadban a második legeredményesebb kerettag volt. Az alapszakaszban 15 meccsen 16,7-es, a középszakaszban 13,6-os, majd a rájátszásban 10-es pontátlaggal büszkélkedhetett. Boriszov Kecskeméten 11,4 pontot, 4,3 lepattanót és 1,5 gólpasszt átlagolt, nyáron lejárt a szerződése, azóta nincs csapata.
Sopron KC:
Jordan Barnett – Arconic-Alba Fehérvár
A magasember az 2021/22-es évadban a Zalaegerszeg csapatának volt meghatározó játékosa, alapembere. A ZTE színeiben a 4-es poszton 14,5 pontot, valamint 6,75 lepattanót átlagolt és ezzel a teljesítménnyel, ő volt a zalai gárda második legeredményesebb, és második legjobb pattanózója, teljesítmény-index tekintetében pedig 18,8-as átlaggal a legértékesebb kosarasa. Barnett távolról és közelről egyaránt eredményesen játszott, szerződtetése tekintetében abszolút egyetértés volt a klub- és a szakvezetés között. Barnett minden mérkőzésen kezdő volt az alapszakaszban, 12,4 pontot és 6,1 lepattanót átlagolt, a rájátszásban 14,3-at és 7,6-ot. Nyáron aztán ismét hazánkon belül váltott és az Alba játékosa lett, itt 16,4 ponttal és 7,6 lepattanóval járult eddig hozzá, az Alba 12-2-es mérlegéhez.
Maleik White – Atomerőmű SE
White az 2021/22-es évadban is az NB I-ben játszott, ráadásul a döntőig menetelő Körmendet erősítette. A 190 centis kosaras körmendi színekben az előző szezonban közel 14 pontot, 3,2 lepattanót és 4,2 gólpasszt átlagolt. A most zajló évadban – eddig a litván Neptunas gárdájában kosárlabdázva – már közel sem töltött be olyan meghatározó szerepet, mint Körmenden, nem egészen egy félidőnyi időt pályán töltve 5,3 pontot, közel 2 lepattanót, és 2.6 gólpasszt átlagolt. Év közben érkezett Sopronba Tavarius Shine helyére, a rájátszásban 10 mérkőzésen 12,7 pontot 4,1 lepattanót és 4,6 gólpasszt átlagolt. Nyáron ő is maradt nálunk és a Paks játékosa lett, 14 mérkőzésen 13,8 pontot, 4,4 lepattanót és 3,8 gólpasszt hoz.
Yasiin Joseph – Evreux (Franciaország)
Joseph a 2020-21-es évadban a holland élvonalban, a Landstede Hammmers együttesében játszott meccsenként 26,5 percet, és 11,7 pont mellett átlagban 4,9 lepattanóval és 4 gólpasszal segítette csapatát. Joseph az 2022/23-as szezont Ukrajnában kezdte, és a háború kitöréséig a Zaporizzsja csapatában játszotta az élvonalban, majd a francia másodosztályú Quimper együtteséhez igazolt. Az ukrán Szuperligában szereplő csapatában február közepéig abszolút meghatározó játékos volt, 26 találkozón lépett pályára, és meccsenként átlagban csaknem 33 percet a pályán töltve 16,6 pontos, 6 lepattanós és 6,1 gólpasszos átlagot ért el. Francia együttesében márciustól bő félidőnyit játszva 7,6 pontot, 2,4 lepattanót és 2,9 gólpasszt átlagolt. A kanadai minden alapszakasz-mérkőzésen kezdő volt, 15,1 pontos, 5,3 gólpasszos és 3,8 lepattanós átlaggal. Nyáron a francia másodosztályú Evreux játékosa lett, amely jelenleg a 10. 6-8-as mérleggel, melyhez Joseph 13 ponttal, 3,3 lepattanóval és 4,4 gólpasszal játul hozzá.
Juwan Durham – Csapat nélkül
Durham a Notre Dame egyetemre járt, ahol a Millwaukee-val 2021-ben NBA-t nyerő Pat Connaughton, a Jordan-féle legendás Chicago irányítója, John Paxson, valamint a legendás detroiti “rossz fiú” Bill Laimbeer is “pallérozódott”. A center utolsó, végzős évében – 60%-os mezőny és 70%-os büntető mutatóval – 10,7 pontot átlagolt, 5,5 lepattanóval és 1,9 blokkal. A magasságához és posztjához képest kifejezetten mozgékony center a 2021/22-es szezonban, első európai évadjában Litvániában játszott, ahol a Prienai színeiben 10,8 pontot, 5 lepattanót és 1,9 blokkot átlagolt. Sopronban 25 mérkőzésen 21-szer volt kezdő, 10,2 pontot és 5,6 gólpasszt átlagolt. Durham is idő előtt távozott a rájátszás során, információink szerint jelenleg nincs csapata
Szólj hozzá!