Kosárlabda
Gurszky Gergő: Jó munkát végeznek az utánpótlás szakembereink, ezúton is köszönöm nekik az odaadó és áldozatkész munkájukat
Az MVM-OSE Lions utánpótlásvezetője beszélt az OSE fiataljainak fejlődéséről, az elért eredményekről és a klub hosszú távú céljairól.

:
:
Az utánpótlás-nevelés nemcsak a jövő építéséről szól, hanem a jelen kemény munkájáról is. Gurszky Gergő utánpótlás vezető nyilatkozott az MVM-OSE Lions fiataljainak fejlődéséről, az elért eredményekről és a klub hosszú távú céljairól. Milyen alapelvek mentén dolgozik a szakmai stáb? Milyen sikerek és kihívások formálják a következő generációt? Erről is szó esik a riportban!
A szakmai stáb milyen alapelvek mentén dolgozik az utánpótlás-nevelésben?
Gurszky Gergő: Szakembereink a precíz, következetes és szisztematikus szakmai munkában hisznek, és ezt a szemléletet követve dolgoznak nap mint nap. A Krajnyik „Akác” András Sportcsarnok, valamint Oroszlány, Tatabánya és Mór általános iskoláinak tornatermei valódi műhelyei lettek a kemény munkának az évek alatt. Ebben a nálunk kosárlabdázó és a szárnyaikat bontogató gyerekek is abszolút partnerek, így évről évre egyre jobb eredményeket érünk el az országos bajnokságokban és az utánpótlás nevelésben. Az is nagy segítség ebben, hogy több edzőnk testnevelő pedagógusként is dolgozik, így a ránk bízott gyerekekkel nem csak az edzéseken és meccseken, hanem az iskolákban is rendszeresen, célirányosan tudunk foglalkozni, figyelemmel kísérjük a nevelésüket, a fejlődésüket, a tanulmányi eredményeiket.
Milyen eredmények születtek az előző szezonban?
Gurszky Gergő: A 2023/24-es szezonban a különböző korosztályos országos bajnokságokban összesen 14 csapatunk versenyzett (6 fiú csapat, 5 leány csapat, 3 vegyes csapat), míg a KEVKSZ U11-es vármegyei bajnokságában 3 csapattal (Oroszlány, Tatabánya, Mór) képviseltettük magunkat. Utánpótlás vezetőként összességében elmondhatom, hogy a szezonra kitűzött szakmai céljainkat elértük, minőségi szakmai munka folyt az utánpótlás csapatainknál, amik a játékosok fejlődésében, illetve az elért eredményeinkben is megmutatkoztak. Számunkra elsődleges a játékosaink és a csapataink, valamint a szakember gárdánk folyamatos szakmai fejlődése, de a kiemelkedő eredmények mellett sem mehetünk el szó nélkül, mert az az elvégzett munkánk minőségére egy nagyon jó visszaigazolás.
Az U16 „A” fiú csapatunk az országos „A” Döntőn a 6. helyen végzett, amivel az egyesületünk legjobb utánpótlás eredményét állította be. Ezzel ez a generáció mind a serdülő (2021/22), mind a kadett (2023/24) korosztályban az ország legjobb hat csapata között végzett, mindezt úgy, hogy 19 államilag akkreditált akadémia van az országban, és mi nem vagyunk akadémia. Az U16 „B” csapatunk is kiválóan szerepelt az Országos Regionális Bajnokságban, veretlenül megnyertük az Észak-Nyugati Régiót, a Regionális Bajnokok Döntőjén megszerzett 2. hellyel pedig az országos rangsor 36. helyén végeztünk. A „B” csapatok versenyét tekintve a 7. helyen zártunk az országban, csak olyan akadémiák második csapatai végeztek előttünk, mint a Pécs, a Honvéd, a Debrecen, vagy éppen a Vasas, a Kaposvár és a MAFC. U16-os leány csapatunk először szerepelt idén a Főtábla mezőnyében.
Egyesületünk történetében először jutott lány csapat az Országos Főtáblára, ráadásul egyből a legjobb 16 csapat közé sikerült beverekedni magunkat, így az Alapszakaszban a hasonló korosztályos fiú csapatunk mellett, a lányok is az ország legjobb csapatai között mérettették meg magukat. A leány vonalunk történetének legjobb eredményét érték el a lányok a bajnokság végeztével, az országos rangsor 19. helyét sikerült megszereznünk.
Az U20-as csapatunk 12. lett a bajnokságban, az U18 végül nem jutott „B” Döntőbe. Az U14-es fiú és lány, valamint az U18-as lány csapataink is sokat léptek előre az előző szezonban, ahogy a tatabányai és móri csapataink is megtették a következő, nagyon fontos lépéseket a képzésben. Ügyes, tehetséges gyerekek kerülnek Tatabányáról és Mórról is évről évre az oroszlányi bázishoz. Az U12-es vegyes csapatunk az összevont 4-5. régió Felsőházában szerepelt a szezon végén, míg az U11-es fiúk a 4-5. régió Jamborre-ján ért el 3. helyezést. A vármegyei U11-es bajnokságot az MVM-OSE Hunyadi csapatunk veretlenül nyerte meg.
Egy szó, mint száz, jó munkát végeznek az utánpótlás szakembereink, ezúton is köszönöm nekik az odaadó és áldozatkész munkájukat! Ebben a szezonban is magasra tettük magunknak a lécet, és így a szezon felénél elmondhatjuk, hogy jó úton járunk a céljaink megvalósításában.
A lány utánpótlás is szépen fejlődik. Milyen előre lépéseket tapasztalsz?
Gurszky Gergő: Igen, az elmúlt években látható fejlődést mutat a lány vonalunk is, aminek örülök, mert szüksége van a városnak és az oroszlányi kosárlabdának, hogy a lányaink is minél magasabb szintre el tudjanak jutni itt helyben, ez az egész pedig csak rajtunk múlik. Ahhoz, hogy meglegyen a megfelelő kimenete az utánpótlás képzésünknek a lány vonalon is, ehhez még jó pár évre és rengeteg munkára van szükség, de megtettük az elmúlt években a szükséges lépéseket, még annak tükrében is, hogy a pénzügyi lehetőségeink finoman szólva is korlátoltak.
Ami nem pénz kérdése, az úgy gondolom, hogy a lányoknál is csúcsra lesz járatva egy két éven belül, mert itt még nem ugyanabban a fázisban jár az építkezés, mint a fiú vonalon. A lányoknál is már egyre szélesebb a bázisunk, évre évről egyre több lány játékosunkat és csapatunkat versenyeztetjük a különböző bajnokságokban. Mindez azt mutatja, hogy jó úton járunk és folytatnunk kell. Elsősorban arra volt szükség, hogy megfelelő energiát fektessünk a lány vonalba is, ahol Szabadfi Gergő kollégám koordinálásával, ugyanazon szakmai irány mentén, mint a fiú vonalon, magas szinten folyik az a szakmai munka, ami az előre lépéshez szükséges volt és szükséges. Oroszlányon Gurszky Gézáné Ildikó, Tatabányán Kovács Tamás és Móron Ungvárai Béla edző kollégáim is rendületlenül dolgoznak az iskolákban azért, hogy minél több tehetséges lány játékos is bontogathassa nálunk a szárnyait és minél magasabb szintre el tudjanak jutni.
Ha így folytatjuk, akkor a soron következő években már az U14-es és U16-os lány csapataink is stabil Főtábla-résztvevők lesznek, és szezonról szezonra egyre jobb teljesítményt nyújtanak majd. A célunk az, hogy a lány utánpótlás-nevelésben is egyszer majd hasonló szintre érjünk el, mint a fiúknál.
Az iskolai versenyeken is születtek kiemelkedő eredmények. Erről mit érdemes tudni?
Gurszky Gergő: Valóban, az iskolai diákolimpia versenyeken most már évek óta egészen kiváló eredményeket érünk el, gyakorlatilag minden évben beállítottunk vagy meg is döntöttünk valamilyen iskolai vagy városi rekordot. Csak hogy egy eredményt mondjak a közelmúltból, 2022-ben a 3. korcsoportos Kosárlabda Diákolimpia Országos Döntőjében aranyérmet szereztünk, országos bajnokok lettünk! Nagyon büszkék vagyunk rá, hogy nem csak az egyesületünkben, az OSE színeiben szerepelünk jól az országos bajnokságokban, hanem a városunk általános iskolai és középiskolai csapatai is szép eredményeket érnek el minden évben. Na de térjünk rá az előző szezonra.
Az Oroszlányi Hunyadi Mátyás Általános Iskola csapata a 4. korcsoportos Diákolimpia Országos Döntőjében a 4. helyet szerezte meg! Emellett az „A” korcsoportos Kosárlabda B33 Diákolimpia Országos Döntőjében a Hunyadi iskolai csapatunk bronzérmet szerzett! Ezek mind történelmi eredmények voltak a városunkban és az iskolánkban egyaránt, a 4. korcsoportban és az „A” korcsoportban is az eddigi legjobb eredmény. Nagy büszkeség ez az iskolának, de természetesen az egyesületünk számára is az, hiszen az iskolai csapataink minden tagja az OSE saját nevelésű, igazolt játékosa.
Milyen alapokon nyugszik az OSE utánpótlás-nevelése?
Gurszky Gergő: Fiú vonalon minden korosztályban (U11, U12, U14, U16, U19, U21) versenyeztetünk csapatokat, némelyik korosztályban többet is, míg ahogy korábban már említettem, lány vonalon is egyre szélesebb a paletta (U11, U12, U14, U16, U18).
A bázis már megvan, és pár éve koncepciót is váltottunk, amiben már a mennyiségi képzést felváltotta a minőségi képzés. Persze fontos a mennyiség, mert anélkül nincs minőség sem, de ha csúnyán szeretnék fogalmazni, akkor a tömegsportszerű foglalkozásoknak több okból kifolyólag is – amibe most nem mennék bele – akkor és ott vége lett, most már kizárólag a versenysportra, az élsportra neveljük a nálunk kosárlabdázó gyerekeinket. Ehhez az erőforrásainkat megfelelő módon kellett és kell csoportosítanunk, és ebbe már csak a versenysportra nevelés fér bele. A legfőbb szakmai cél, hogy minél több élvonalbeli játékost neveljünk, ami generációról generációra egyre nehezebb feladat lesz szerintem, és egyáltalán nem azért, mert kevesebb lenne a tehetséges vagy a jó alkatú, a kosárlabda sportra született gyerek.
Leginkább a jóléti társadalom és annak szokásai, valamint negatív hatásai miatt, ami nagyon érződik a modern kor társadalmán, és ez az idő előrehaladtával csak fokozódni fog. Küzdünk is ellene nap mint nap a szülők segítségével. Úgy gondolom, hogy nagyon szerencsésnek mondhatjuk magunkat, egyrészt azért, mert nagyon sok kivételes hozzáállású gyerek kosarazik nálunk, akik rengeteget áldoznak a szabadidejükből napi szinten azért, hogy a fejlődésük töretlen legyen, másrészt, hogy egy ilyen támogató szülői közösség áll mögöttünk. Ez a nyerő kombináció ahhoz, hogy a gyerekekből ki tudjuk hozni a maximumot!
Még egy gondolat, de ez nem az OSE-vel kapcsolatos, inkább országos szintű problémának tűnik meggyőződésem szerint, talán itt, ennél a kérdésnél most van aktualitása, hogy elmondjam. Nagyon sok helyen, ahol sokkal magasabb szinten van a kosárlabda kultúra, mint nálunk Magyarországon, a nem megfelelő hozzáállású gyerekeket kiteszik a csapatból egy, maximum két év után, vagy magától elmegy máshova a gyerek, ahol kevesebbet kell dolgozni. Nálunk, Magyarországon nagyon sok helyen sajnos divat az, hogy évekig körbe ugrálnak és kedveskednek olyan gyerekeknek, akik nem képesek vagy éppen egyáltalán nem is hajlandóak változtatni a mentalitásukon, és leginkább mindezt azért teszik, mert a pénzügyi támogatásokat az igazolt játékosok számához is kötik, és kell a létszám. Ez a rossz hozzáállás pedig rövid- és hosszú távon is rombolja a csapat kémiáját, a megfelelő hozzáállást, a jó mentalitást, és mindannyian tudjuk, hogy jelen korban a mentális felkészültség és keménység milyen fontos része az élsportra nevelésnek. Utána meg jön a csodálkozás, hogy miért is nem sikerül hosszú távon előre lépni. Szerintem ezért. Ha megvan a szorgalom, az alázat, a megfelelő adottság és tehetség is egy gyerekben, akkor azt maximálisan ki kell aknázni, a határokig kell elmenni, azokat feszegetni és a komfortzónából kilépni. Na ez a fárasztó és emiatt sokszor ez az időszak lesz aztán a vízválasztó, de csakis akkor lesz valakiből élvonalbeli játékos, ha ezt sikerül megtenni közös erővel. Nekünk az a célunk, hogy ilyen játékosokat neveljünk, vagy inkább úgy fogalmaznék, hogyha vannak ilyen ambíciójú játékosaink, akkor minden lehetőséget és körülményt megteremtsünk nekik ahhoz, hogy el tudják érni a céljaikat.
Az utánpótlás-képzés a legfiatalabb korosztályban is egyedülálló. Hogyan épül fel ez a program?
Gurszky Gergő: Az országban egyedülállóan elsőként nálunk Oroszlányban kezdődött meg az óvodáskorú gyerekek fejlesztése az Ovikosár programunkkal Gurszky Gézáné Ildikó és Gurszky Géza vezetésével, ami aztán a Kosárpalánta Program keretén belül indult úgy isten igazából útjának, és most már két éve az Ovisport Alapítvány támogatásával működik tovább. Ezt az általános iskola alsó tagozatában a „Dobd a Kosárba!” program követi, amely előkészíti a gyerekeket az egyesületi edzésekre és arra, hogy már igazolt játékosként az országos versenyrendszerben mérettessék meg magukat a korosztályos bajnokságokban. A Hunyadi Mátyás Általános Iskolában, illetve a József Attila Általános Iskolában itt Oroszlányon, valamint Móron és Tatabányán is hosszú évek óta tartjuk magas szinten az előkészítő foglalkozásokat, aminek köszönhetően a fiatal játékosok már 9-10 éves korban megfelelő előképzettséggel, stabil alapokkal érkeznek hozzánk az egyesületi edzésekre.
Hogyan mérhető le a szakmai munka sikeressége?
Gurszky Gergő: Jó kérdés, kicsit szubjektív is, hogy éppen az adott helyen mi számít sikernek. Azt tudom erre a kérdésre válaszolni, ami a mi egyesületünkben érték és amire mi nagyon büszkék vagyunk. Egyrészt az utánpótlás játékosaink fejlődése, az utánpótlás csapataink és az iskolai csapataink eredményei, illetve az a tény, hogy egyre több játékosunk kerül a korosztályos válogatottak közelébe, vagy konkrétan a válogatottba, valamint a nagy nemzeti akadémiák látókörébe.
Azok a játékosaink, akik az elmúlt években az akadémiákra kerültek, úgy gondolom kivétel nélkül megállják a helyüket, sőt legtöbbjük vezérszerepet is tölt be az akadémia korosztályos csapataiban, amit jó látni és büszkék is vagyunk rájuk nagyon. Drukkolunk nekik, hogy továbbra is sikeresek legyenek. Hogy mennyire hasznos vagy éppen kifizetődő az adott játékosnak, hogy elkerül máshova, egy más környezetbe, egy nagy akadémiára, ahol teljesen mások a körülmények és a feltételek a napi munkavégzéshez, arról most nem alkotnék véleményt, mert nem is tisztem, nyilván megvannak az előnyei és a hátrányai is. Erről majd dönt az élet, a puszta számok és a tények.
Van olyan egyéni siker a közelmúltból, amelyre különösen büszkék vagytok?
Gurszky Gergő: Igen, szerencsére rengeteg, de csapatban gondolkodunk. Persze az egyéni sikerekről is kell beszélni, de tudjuk jól, hogy minden jó egyéni teljesítmény vagy eredmény mögött ott áll a csapat és a csapattársak, akik nélkül semmit sem tudna elérni az illető.
Ha muszáj mondanom példákat, akkor a tavalyi szezonból mondanék párat, illetve egyet az idei évből. Adtunk játékost Szkopjéban az All-Star Ötösbe egy nemzetközi EYBL tornán, az Országos „A” Döntőben szintén az All-Star Ötösbe, a Diákolimpia Országos Döntőjében két egyéni díjat is a mi játékosunk kapott.
Óriási eredmény például az is, hogy most januárban az egyik 2009-es születésű játékosunk, Lazók Zsigmond meghívást kapott az U16-os magyar válogatott edzőtáborozó keretébe. Ezek mind olyan egyéni sikerek, amikre nagyon büszkék vagyunk.
Büszkék vagyunk azokra az utánpótlás játékosainkra is, akik mára már tagjai az NBI-es csapatunk keretének, illetve azokra a játékosokra is, akik jelen pillanatban már nem nálunk, hanem valamelyik akadémián pallérozódnak tovább. Reméljük idővel visszatérnek hozzánk és a nevelőegyesületükben válnak majd élvonalbeli játékossá, ahogy erre is volt már példa. De természetesen büszkék vagyunk minden egyes játékosunkra, akik napi szinten kőkeményen dolgoznak, és büszkék vagyunk a közösségünkre, az együtt elért sikerekre!
Az OSE első csapatában is egyre több saját nevelésű játékos szerepel. Mennyire fontos cél ez a klub számára?
Gurszky Gergő: Mint mondtam már korábban az interjú során, ez az egyik legfőbb célunk szakmailag. Jelenleg már Szabadfi Márk, Árva-File Balázs, Czermann Máté és Kristyák Viktor személyében vannak saját nevelésű játékosaink az NBI/A-s keretben. Szeretnénk, ha ez a névsor a jövőben még tovább bővülne, és minél több helyi fiatal tudná majd „beverekedni” magát az elsőosztályú csapatunk keretébe.
Forrás: MVM-OSE Lions

Szólj hozzá!