Kosárlabda
Gasper Okorn: A fiataloknak a legfontosabb a játékperc, a padon ülve senki nem lett jobb játékos
A kapitány kielemezte nekünk a döntéseit, beszélt a játékosok helyzeteiről és a magyar bajnokságot érintő változásokról.
:
:
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a hétfői nap folyamán 13 fős keretet hirdetett Gasper Okorn a törökök elleni Eb-selejtezőkre. Benke Szilárd, Bognár Kristóf, Filipovity Márkó, Golomán György, Hanga Ádám, Keller Ákos, Lukács Norbert, Meleg Gergő, Perl Zoltán, Pongó Marcell, Nate Reuvers, Váradi Benedek és Vojvoda Dávid lett megnevezve a szövetségi kapitány által, aki kizárólag számunkra adott ma interjút döntéseiről.
Kezdjük a kimaradókkal. Sokakban felmerült, hogy Eilingsfeld János miért nem kapott helyet a 13-ban, de Ön már korábban nyilatkozott arról, hogy a paksi alapember hosszú sérülése után abban egyezett meg Önnel, hogy valószínűbb, hogy a jövő tavaszi válogatott mérkőzéseken vethetjük fel újra, hogy lehet-e tagja a keretnek. Ezt az Atomerőmű SE – Alba Fehérvár mérkőzés után nyilatkozta, azóta hetek teltek el, Eilingsfeld formája pedig azóta is kirobbanó. Felmerült, hogy revideálja vagy Ön, vagy János ezt az álláspontot és mégis tagja legyen már most a keretnek?
A meccs után hosszasan beszéltem vele, mert úgy gondolom, hogy rutinjával és tapasztalatával továbbra is hasznos tagja lehetne a válogatottnak. Tavaly egy komolyabb sérülése volt, ami után nem könnyű visszanyerni a formát, de tisztában vagyok a valódi képességeivel. Nagyon őszinte volt velem a beszélgetésünk során, abban maradtunk, hogy egyelőre még időre van szüksége, ezt az ablakot fontos támpontnak jelölte meg, mint olyan időszak, amikor van ideje dolgoznia magán, de egy kicsit pihenni is a hosszú szünet utáni erős terhelés után, 33 évesen. Megértjük egymást, nincs kérdés Eilingsfeld kvalitásairól, folyamatosan kapcsolatban vagyunk, nincs közöttünk probléma. Mondtam neki, hogy beszélgessünk amennyiben változik az álláspontja, de jelenleg úgy érzi, hogy időre van még szüksége. November után természetesen újra beszélni fogunk, meglátjuk mikor lesz kész visszatérésre.
A másik nagy kimaradó a szurkolók szemében Somogyi Ádám, hiszen ő alapembernek számított a válogatott utóbbi kerethirdetéseinél. Az nyilvánvaló, hogy a játékideje szempontjából nincs ideális helyzetben. Hogyan alakult a döntéshozatala az ő kihagyásánál és beszélt-e Ön erről vele?
Minden játékossal minden héten tartom a kapcsolatot, természetesen ez így van Somogyi Ádám esetében is. Ő egy nagyon fontos játékos a magyar válogatott szempontjából, már csak azért is, mert fiatal játékos. Azonban ebben a pillanatban 13 olyan játékost választottam, akik játszanak a csapataikban, akiknek vannak jó percei és jó formában vannak. Elmondtam Ádámnak személyesen is, hogy nem a kvalitás a kérdés az esetében, de nem játszik eleget a csapatában. A Río Breogán amúgy sem játszott sok meccset eddig az idényben, ebből kétszer nem került pályára, a maradék 3 mérkőzésen pedig összesen 20 percet töltött a parketten. Ez probléma. Tudom, hogy nem elégedett a helyzetével, de ebből a szempontból adtam a favorizálást Váradi Benedeknek és Pongó Marcellnek az irányító poszton. Mindketten folyamatosan játszanak, ráadásul a BL-ben is.
A mezőnyemberek helyén általában nem látszott vékonynak a keret az elmúlt időszakban, magasposzton sokkal inkább. Izlandon még Tóth Ádámnak és Mikael Hopkinsnak adott lehetőséget, most Meleg Gergő és Nate Reuvers kapott meghívót, illetve Filipovity Márkó személyében egy stretch-négyesként is bevethető játékos is visszatért. Hogyan alakultak ezek a döntései?
Szeretném leszögezni – bár nyilván pontosan tisztában van vele és ezért nem kérdezett rá, de hátha valakiben felmerülne -, hogy Valerio-Bodon Vincent amerikai szereplése miatt nem került most be, de nyilván vele fontos pillérként számolunk a jövőben, jelenleg nem bevethető. Tanoh Dez András a spanyol másodosztályban játszik jelenleg, vele is kommunikáltam, az ő posztján jelenleg Perl és Vojvoda előrébb vannak, ő megértette ezt, Benke, Hanga és Lukács alkotja még az 1-3-ig tartó hetest, nyilván a már említett Pongóval és Váradival kiegészülve. Nem győzöm leszögezni, hogy Somogyi, Valerio-Bodon és Tanoh Dez és fontos elemei a válogatott jövőjének. A palánk alatt már beszéltünk Jánosról, Nate Reuvers bekerült Mikael Hopkins helyére, mert fiatal, mindkét magasposzton tud védekezni, reméljük hosszútávon nagy segítsége lesz a válogatottnak, hiszen jelenleg a Valencia játékosa, amelyik a spanyol bajnokság mellett a Eurocupban is szerepel. Golomán és Keller Ákos eddig is tagja volt a keretnek, Filipovity Márkó tavaly még épp Brazíliából tartott Kaposvárra, mikor Izlandra utaztunk, már elérhető, szükségünk volt egy 4-esre, aki szét tudja húzni a pályát a tripláival, az Albánál sok lehetőséget kap és él is vele. Meleg Gergő tavaly sérült volt, ő emiatt nem edzett még velünk, minden más fiatalt már közelről is megnéztünk. Somogyi, Tanoh Dez, Maronka, Valerio-Bodon, Lukács és Meleg a jövő emberei is, megnézzük most őt a válogatott közegben. Tóth Ádámmal beszéltük, elmagyaráztam neki a kimaradásának okát, Reuvers és Golomán is ötösként játszik Spanyolországban kizárólag, valamint Keller Ákos is a Falcóban, ők fogják elvinni a centerperceket. Maronka az utóbbi egy hónapot sérülés miatt kihagyta, az Ulm ellen már keretben volt, de nem játszott, míg Bognár Kristóf jó formát mutat, ezért választottam őt. Mócsán esetét nem kell ecsetelnem, azt gondolom ezek a logikus döntések, de mindenkivel külön-külön megbeszéltem mindent. Hanga Ádámmal épp ma, vannak némi egészségügyi gondjai, de már javuló tendenciát mutat, velünk van, velünk akar lenni, de óvatosak leszünk Székesfehérváron, mert szükségünk van rá.
Van még egy érdekes név a kalapban, aki talán még csak fel sem merül a kívülállókban, mint opció, de azt gondolom, hogy ha már mindenkiről szót ejtünk, nem érdemes kihagyni. Mi a helyzet Rosco Allennel?
Rosco Allen egy nagyon magas minőségű játékos aki Japánban játszik, amikor átvettem a válogatottat gondolkodtunk a helyzetéről, de maradjunk annyiban, hogy arra hajlott már akkor, hogy befejezi a válogatott-karrierjét.
Van még itt egy fontos kérdés és azt gondolom, hogy az Ön véleménye mindenkit érdekel a témával kapcsolatban, pláne, hogy láthattuk rengeteg magyar bajnokin idén a lelátón. Nyáron komoly szabályváltozást lépett életbe a bajnokságban, hiszen eltörölte az U23-as szabályt, helyette egyel kevesebb légiós van, jövőre pedig két magyarnak végig pályán kell lennie. Hallottunk támogatókat és ellenzőket, sokak szerint romlott a bajnokság színvonala, ráadásul nemzetközi kupacsapataink dolgát lényegesen megnehezítette, hogy vannak ellenfelek, ahol akár 6-7 légiós is szerepelhet, míg a mieinknél csak négy, pedig azonos sorozatban indulnak. Hogyan látja ezeket a kérdéseket és a magyar játékosok lehetőségeit az új szabállyal?
Ez egy nagyon nehéz és komplex kérdés. Minden szabálynak, nem érdekes melyik – 4+1, jövőre 4, de két magyar pályán vagy bármelyik -, vannak jó hozományai és hátráltató tényezői is. Azt gondolom csak a szezon végén lehet megfelelő képet kapni arról, hogy ez a változtatás hasznos volt-e. Nem gondolom, hogy lenne olyan megoldás ami tökéletes, vagy teljesen mihaszna lenne. Jelenleg valóban hátráltató tényező az Alba, a Szolnok és a Falco számára, hogy csak négy légiósuk lehet, míg az ellenfeleknek 6-7, ez látszik. Láttam jó pár bajnoki mérkőzést és sajnos láttam olyat is, hogy a négy légiós 35 vagy több percet játszott emiatt. Mint edző, azt gondolom, ha elég jó vagy, akkor megkapod a lehetőséget nem számít életkor vagy nemzetiség. Jelenleg nem találtam olyan játékosokat, akik igazán berobbantak volna a köztudatba most, hogy egyel kevesebb légiós van, az viszont igaz, hogy a rutinos és hasznos magyar játékosok több teret kapnak, az Albában például Filipovity vagy Vojvoda, a Paksban Benke vagy Eilingsfeld, Lukács és Pallai Szolnokon, vagy akár a Falcós játékosok is, nem véletlen, hogy Bognár Kristóf meghívót kapott.
Nem aggódik amiatt, hogy azzal, hogy a magyar játékosok ára inflálódik a változások miatt, a bajnokságban sokkal nagyobb szakadék fog kialakulni a gazdaságilag jobb helyzetben lévő klubok és az idézőjeles “kiscsapatok” között?
Ez mindenképpen igaz, a szabály adott, minden csapat legalább négy légióst és 2-3 magyar minőségi játékost keres, ezt nyilván a nagyobb költségvetéssel dolgozó csapatok könnyebben megtehetik, mint az alsóháziak, ha lesz pénzed kifizeted őket, a játékosok pedig nem a saját maguk ellenségeik, top csapathoz fognak menni több pénzért és mondjuk a nemzetközi meccsek lehetőségéért.
Mi a helyzet a fiatalok játékperceivel?
Valóban láthatjuk, hogy Somogyi, Tanoh Dez és Maronka is nagyot lépett a nyáron, de egyelőre nem játszanak eleget. A fiataloknak a legfontosabb a játékperc, a padon ülve senki nem lett jobb játékos, szerintem ez nagyobb probléma. A 28-29 éves játékosok helyzete más, de ők fiatalok. A válogatott szempontjából az lenne a legjobb, ha ők rengeteget tudnak játszani és meccskörülmények között fejlődni.
Péter! Helyesen írva magyarul: eggyel kevesebb, falcós!
A helyzet hogy Szombathelyen kell megkérdezni mit hogyan kellene… Ott tudják a tutit folyamatosan jönnek a saját nevelésű játékosok, az eredmények. A Falco maga a magyar kosárlabda nem tudom miért nem lehet megérteni a kéréseiket! Pont!
Amúgy meg a komplett honi kosárlabda egyenlő egy amatőr ligával, persze a focival karöltve! Pontosan a túlfizetettség teszi tönkre!
Áruljátok el nekem, miért van az, hogy mindenki látja, szar van a palacsintában, de megoldások helyett inkább a süketelés megy?
Ez egy felettébb jó kérdés…..
Én még október elején beszéltem vele kb ugyanezekről, aki nem bánja, hogy angolul van az ne hagyja ki. 240. epizód
Csak a megszokott szokásos, korrekt, nem mismásoló interjú . Köszönjük Peti, köszönjük Gasper.
A légiós korlát pedig tényleg egy balfaszság. Konkrétan mindkettő magyar csapatot ezzel ellehetlenítették nemzetközi porondon. Mi is tapasztaljuk ennek ízét, de szerencsére csak pepitában. Filipovity árából egy fasza 4-es is tudott volna jönni -légiósként..
És a szabálynak hála nem tudok én sem egy magyart mondani, aki berobbant volna. Talán Luki. De nála amúgyis láttuk mi szurkolók, hogy mire képes.
Azért kurva kevés ez ennyi év alatt, valljuk be.
Én Takács Kristófot mondanám aki talán profitált a szabályból. Vincent, Dez Andris mindenhogy ezt futották volna be, ahogy Norbinál is már az Albában látszott, hogy van mit a tejbe aprítania.
Burkoltan ugyan, de kimondta, hogy ostobaság a 4 légiós szabály…, Báder, Mészáros meddig erőltetitek még ezt a nyilvánvalóan kontraproduktív f@szságotokat!?
Utóbbinak a Vasas vezetőjeként egyértelmű érdeke, hiszen, ha jól tudom, leginkább a Tao keretek elbírálásában az nyomja a legnagyobb részt, hány felnőtt nb1es játékost illetve hány felnőtt v up válogatott játékost neveltél, azaz a produktivitási mutató kell nekik ahhoz, h meglegyen a kívánt keret. Azzal meg, h ennyire korlátozzák a légiósok számát, így ugye könnyebb ezt a mutatót produkálni, ez a lényeg…
Jaja, én is így tudom, de az milyen, hogy a harácsolás oltárán feláldozzák a magyar bajnokságot rádásul úgy, hogy EGY épkézláb játékos nem jött ki egyik akadémiáról se 10 év alatt!?
Egy ‘kifejlesztett’ akadémista az NKA-ból semmi?
Éljen Remy Abell!
Hogy adnak-e TAO támogatást és ha igen, akkor kinek, az csak a vállalkozók döntése, nem kell ahhoz semmilyen mutatót teljesíteni. Az is megvan mindenkinek egységesen határozva, hogy mire lehet felhasználni (pl tárgyi eszközök, UP, stb.), ehhez sem mutatók kellenek.
A szövetség állapítja meg a következő évi kereted különböző szempontok alapján, a vállakozó csak feltöltheti azt a keretet, a kijelöltnél többet nem adhat Tao jogcímen… A felhasználhatóságban szintén ezen mutatók alapján vannak megkötések, szal úgy állítasz teljes bizonyossággal valamit, h igazából lövésed sincs róla…
Látod ecsém, ennyit érnek az adataid, meg a szavaid….fingod nincs az egészről