:

:

Ahogy tavaly is, úgy idén is hozunk nektek egy-egy cikket mind a 13 bennmaradó csapatról, ahol amellett, hogy beszámolunk az adott gárda idényéről, a főszereplők is megszólalnak.

Korábbi cikkeink: Egis KörmendBudapesti Honvéd SESopron KC, SZTE-Szedeák

A Falco-Vulcano Eneriga KC Szombathely remek szezont zárt 2023 nyarán, hiszen a bajnokság mellett a Magyar Kupát is megnyerte a szombathelyi gárda.

Természetesen a 2023/24-es szezonnak is nagy tervekkel vágott neki az együttes, ehhez érkezett Pongó Marcell (Arconic-Alba Fehérvár), Tanoh Dez András (Honvéd), Antonio Joradno (Chalon-Sur-Saone – Franciaország), Benke Szilárd (BCM Gravelines-Dunkerque – Franciaország), valamint Keller Ákos, Krivacevic Markó, Perl Zoltán, Kovács Benedek, Hansen Dániel, Verasztó Péter, Matthew Tiby, Boris Barac, Stefan Pot, Takács Zsolt és Milos Konakov is maradt.

Bajnokok Ligája

A Falco főtáblásként kezdte a BL-t, egy nehéz csoportban, hiszen a magyar bajnok a spanyol Unicaja Malaga, a görög Peristeri és a francia Le Mans mellett kapott helyet. Az első mérkőzést a Malaga ellen vívta a szombathelyi alakulat otthon, végül 87-78-as vereség lett a vége. A Peristeri elleni sima idegenbeli kapitulálás után nehéz helyzetbe került a csapat, hiszen Le Mans-ban győzelmi kényszerben játszott. A bravúr sikerült, méghozzá remek játékkal 81-63-as sikerrel tett lépést a Falco a továbbjutás felé.

Azonban a Peristeri elleni rettenetes első félidő mint kiderült a továbbjutásba került, hiszen a Malaga a visszavágón is nyert, így az utolsó forduló előtt biztossá vált, hogy a Szombathely nem juthat már tovább. A sorozatot egy Le Mans elleni sikerrel zárta Milos Konakov csapata.

Alapszakasz

Az alapszakaszt pontosan úgy kezdte a Falco, ahogy azt a közvélemény elvárta, az újonc NKA Universitas Pécs, a Honvéd és a Kaposvár sem okozott gondot a címvédőnek. Nem úgy mint a Szeged, hiszen az alapszakasz első felének meglepetés csapata hazai pályán megtréfálta Keller Ákosékat és egy ponttal nyert.

Ez láthatóan felrázta a csapatot, mely ezt követően sorozatban 16 mérkőzést nyert a bajnokságban – értelemszerűen kvalifikálva magát a Magyar Kupára -, ráadásul úgy, hogy összesen három csapat tudott 16 ponton belül maradni a mérkőzés végére a Falcóval szemben – ez a dominancia pedig jelentős előnyt jelentett az első kiemelés szempontjából.

Fotó: Bálizs Zsuzsa

A válogatott szünet azonban láthatóan megtörte a Falco lendületét, utolsó három idegenbeli bajnokiját elvesztette a szombathelyi gárda, 2-3-as mutatóval zárt, ráadásul a Magyar Kupában is elbukott a Szeged ellen az elődöntőben, így csak a bronzéremmel kellett beérnie a Pécs elleni siker után a címvédőnek Budapesten.

Rájátszás

A pofonok láthatóan felébresztették Milos Konakov csapatát, a negyeddöntőben a Honvédon és a Zalaegerszegen az elődöntőben is söpréssel jutott túl a Szombathely, átlagban ráadásul több, mint 35 ponttal nyerte a hat mérkőzést a gárda. A döntőben a kupagyőztes Szolnok volt az ellenfél, ahol az első magabiztos győzelem után idegenben alulmaradt a remekül játszó Olajjal szemben a csapat.

Szolnok, 2024. május 20., MTI/Koszticsák Szilárd

A harmadik mérkőzésen aztán visszavette az irányítást a Falco, Szolnokon pedig 3-1-es végeredménnyel lezárta a párharcot, ezzel begyűjtve sorozatban az ötödik bajnoki címet.

Milos Konakov: Éhesek vagyunk, motiváltak, nagyon várjuk az új szezont!

Azt gondolom, hogy a magyar bajnokságot remekül kezdtük, lehetetlen minden mérkőzést megnyerni, mi is botlottunk Szegeden, de remek kosárlabdát játszottunk. A BL-ben egy nagyon nehéz csoportot kaptunk, ezt el is mondtam rögtön a sorsolás után, a Le Mans egy fizikális igazi francia csapat volt, az Unicaja Malaga az egész sorozat egyik legnagyobb esélyese volt, a Peristeri pedig egy tapasztalt gárda volt, melynek az volt a célja, hogy még egy szinttel magasabbra jusson ebben az évben. Az elmúlt két évben összességében egy győzelemre voltunk a továbbjutástól, azt gondolom ez most a Peristeri elleni hazai meccs miatt nem sikerült, puhán kezdtünk, ezután ritmust találtunk, de egy labdán múlt az összecsapás.

Visszatérve a hazai színtérre, a válogatott szünet után hullámvölgybe kerültünk, különösen idegenben volt ez igaz, nem úgy néztünk ki, ahogy szerettünk volna, ennek ellenére sikerült megnyernünk az alapszakaszt, ami pályaelőnyt jelentett nekünk az egész rájátszásra, ezzel nyilván elégedettek voltunk.

A rossz sorozat után pontosan tudtuk, hogy miben kell változnunk ahhoz, hogy visszatérjünk a helyes útra. Mindig azt mondom, hogy a játékosok nem robotok, vannak nekik is rosszabb periódusaik, amik ilyen eredményekhez vezetnek. Azt gondolom, a legfájóbb a Szeged elleni elődöntő volt a Magyar Kupában, azért utaztunk Budapestre, hogy mi nyerjünk, de nem úgy játszottunk, ahogy szerettünk volna, ahogy arra felkészültünk és egy nagyszerű napot kifogó Szeged jött szembe, remekül támadtak, mi pedig gyengén védekeztünk.

A Pécs ellen megmutattuk a karakterünket, nagyon fontos volt ez a rájátszás előtt, örülök, hogy életjelekkel tértünk vissza vasárnap és megnyertük a meccset. A Playoff mindig más, az a legfontosabb, az volt a célunk, hogy kvalifikáljuk magunkat újra a BL-be. A helyén voltak a srácók szíve és esze, a rájátszás egy maraton és nem sprint, nem az lebegett a szemünk előtt, hogy minden meccset 20-30 ponttal nyerjünk, hanem, hogy a maximumot nyújtsuk. Elégedett vagyok, mert védekezésben és energiákban jók voltunk, így a negyeddöntőben és az elődöntőben is simán nyertük az összecsapásokat.

A döntő nagyon nehéz volt, a két legjobb csapat találkozott az idei szezon alapján, az Olaj bebizonyította a válogatott szünet után, hogy milyen magas minőséget képviselnek, remek edzővel és kerettel. A második meccsen nem védekeztünk jól, ám így is meccsben voltunk, a végén az Olaj extra energiákat mozgósított és nehéz dobásokat értékesített, megérdemelten nyertek.

Nagyon fontos volt a harmadik meccs, ott és a negyediken is ritmust tudtunk váltani, jól kosárlabdáztunk, kontrolláltuk a játékot, a ritmust és behúztuk a bajnoki címet.

A szurkolók igazi hatodik embereink voltak, nagyon hálás vagyok nekik, megtisztelő előttük játszani, nagyon sokat adnak nekünk. Éhesek vagyunk, motiváltak, nagyon várjuk az új szezont!

Perl Zoltán: A Szeged elleni vereség volt a mélypont

Ahogy kialakult a keret, tartottunk egy megbeszélést az idény előtt – ahogy mindig -, ahol azt a célt tűztük ki, hogy a bajnoki címet ismét húzzuk be. Összességében szerintem jól sikerült a csapatépítés és az alapszakasz eleje is, volt egy három meccses vereségsorozatunk a Malaga, a Peristeri és a Szeged ellen, ami nyilván nem volt könnyű időszak, de a spanyol és a görög rivális is bejutott a legjobb négybe a BL-ben.

Februárig minden remekül alakult az alapszakaszban, viszont a válogatott szünet után láthatóan kicsit megnyugodtunk, úgy tűnt, elhittük, hogy már zsebben az első kiemelés, jöttek sorban a vereségek. Nyilván ez valamilyen szinten normális, minden csapat szezonjában vannak hullámvölgyek, nekünk ez ekkor jött ki.

Folyamatosan kaptuk a pofonokat, mégsem rázódtunk helyre és ez a Magyar Kupára is hatással volt. A Szeged elleni vereség volt a mélypont, láttuk, ha így folytatjuk, a bajnokságban sem lesz címvédés. A Honvéd elleni párharcban éreztem azt, hogy mindenki koncentrált, visszatértünk a helyes útra, mindenki alárendelte az egyéni érdekeket, a csapat érdekéért. A védekezésünk jelentősen feljavult, ami  kulcs volt végig.

A döntőben az első meccsen ugyan a különbség nagyobb lett, de belülről egy nagyon fizikális, kemény meccsnek éreztem, sokat adtunk ki magunkból. A második meccs második félidejében a védekezésünk egyáltalán nem működött, 63 pontot kaptunk, ami vereséghez vezetett. A harmadik és negyedik mérkőzésen ezt sikerült kiküszöbölni, csapatként játszottunk, a legjobb helyzeteket kerestük, egy célunk volt, a bajnoki cím.

Minden egyes meccsen éreztük a szurkolók támogatását, nagy erőt adtak, fantasztikus hangulatot teremtettek. Nagyon örülünk, hogy ezt egy bajnoki címmel tudtuk meghálálni, ígéreteket nem szeretnék tenni a jövőre, de bízom benne, hogy ismét sikeresek tudunk lenni.