Utánpótlás
„Évek óta küzdünk azért, hogy a fiúutánpótlásunk is előrelépjen, ez egyelőre nem hozott eredményt”
A szakmai gárda lecserélése sem hozott áttörést.

:
:
Az MKOSZ főtitkárát, Bodnár Pétert az utanpotlassport.hu kérdezte arról: vajon a fiúszakág miért nem képes felzárkózni a kontinens legjobbjai közé?
„Évek óta küzdünk azért, hogy a fiúutánpótlásunk is előrelépjen, de úgy néz ki, ez egyelőre nem hozott eredményt – kezdte az értékelését Bodnár Péter, az sportági szövetség főtitkára az Utánpótlássportnak. – Hozzáteszem, hogy az elmúlt években nem lehetett reálisan megméretni a válogatottakat, hiszen 2020-ban és 2021-ben sem rendeztek korosztályos Eb-ket. A covidot követően a mostani volt az első év, amikor valódi világversenyeket tartottak. Ahogyan a közelmúltbeli elnökségi ülésen is hangsúlyoztam, a ráfordítás arányában mindenképpen csalódás, hogy nem történ látható fejlődés. A szövetség és a klubok által erre a területre fordított összegek alapján európai viszonylatban nem a B divízió középső és alsó felében lenne a helyünk. A szakmai bizottság értékelte a beszámolókat, valamint a szövetségi edzők teljesítményét, és mostanra végre megfogalmazódott a gondolat, hogy a fiúszakággal kiemelten kell foglalkozni. Néhány éve – akkor is az én kezdeményezésemre – lecseréltük a szakmai gárdát a válogatottak élén, de mint látjuk, ez sem jelentett áttörést.”
Felvetődik a kérdés: mégis miben maradnak el a mieink a nemzetközi élmezőnytől?
„Teljesen egyértelműnek tűnik, hogy valamilyen módon nagyobb segítséget kell nyújtanunk a klubokban végzett szakmai munkához, a játékosok megfelelő felkészítéséhez. Továbbá sokkal határozottabban kell megfogalmaznunk az elvárásokat, illetve ezzel kapcsolatban folyamatos ellenőrzések szükségesek. Ez különösképpen érinti a fizikai képességek fejlesztését, mert az világosan látszik, hogy ebben van a legnagyobb lemaradásunk az európai versenytársakhoz képest. Mostantól rendszeres felmérésekkel igyekszünk ezt monitorozni a bajnoki évad előtt, közben és végén. A szövetségi edzők személyéről a következő hetekben hoz döntést az elnökség.”
A magyar fiúválogatott legutóbb 2015-ben jutott fel az elitbe, akkor – a mai felnőttválogatott magjához tartozó – Váradi Benedek, Benke Szilárd, Perl Zoltán fémjelezte generáció harcolta ki a feljutást a székesfehérvári U20-as B divíziós Eb-n. Egy évvel később kiestek a mieink a legjobbak közül, és azóta is a kontinens másodosztályában tanyáznak.
„Bízom benne, hogy a most eszközölt változásoknak köszönhetően a jövő nyáron már sokkal eredményesebben vesszük fel a versenyt a riválisokkal, ami azért is lenne fontos, mert a sportág legrangosabb utánpótlás-eseményét, az U19-es fiú-világbajnokságot jövőre mi rendezzük Debrecenben. Ennek megfelelően ezt a korosztályt kiemelten kezeljük, és a Váradi Kornél vezette szakmai stáb mellett a Kosárlabda Specifikus Módszertani Központ, illetve tanácsadóként elismert, külföldi szakemberek sora is segíti a munkát. Remélem, hogy ilyen anyagi ráfordítással és tudományos munkával megtámogatva sikerül majd helytállni a világ legjobbjai ellen is.”

Bodnár péter: “Néhány éve – akkor is az én kezdeményezésemre – lecseréltük a szakmai gárdát a válogatottak élén, de mint látjuk, ez sem jelentett áttörést”
Bodnár Úr, ez nem csak a szövetségi edzők teljesítményét tükrözi, hanem a teljes vezetőségét is. köztük az Önét. Nem kell ez az öntömjénezés most a tisztújítás elött. Vegyen példát a horvátokról, akik lecserélték az egész vezetőséget 8 évvel ezelött mert megtorpanr az utánpótlás. Két év alatt helyrehozták megfelelő döntésekkel. Ergo, el lehet húzni!!!
“Befektetés nélkül nincs fejlődés!!! Egyéni személyre szabott edzésmunkára alkalmas modern eszközökkel felszerelt fejlesztő központokat létrehozni országosan, minimum megyei szinten , ahol bárki bármikor (pl.6-22 ó) nemtől , kortól , anyagi helyzettől , klubtól függetlenül egyénileg testre szabott folyamatos szakmai fejlesztéseken extra edzéseken vehetne részt modern felszerelések mellett mozgás- (támadás , védekezés ), dobás- , erőnléti-fejlesztés, mint egy “korrepetálás” , meg kellene adni a lehetőséget minél több fiatalnak. jelenleg nincs itthon ilyen kiépített hálózat!!! Én úgy gondolom egyéni fejlesztésre kluboknál nem nagyon van lehetőség , ez szerintem egyenlőre csak akadémia szinten elérhető, de nem szabad csak az akadémiára bekerülő játékosokra koncentrálni,… Olvass tovább »
UBT termek megyénként, vagy regionálisan?
Az utánpótlás a profi sporttal alig összeegyeztethető. Míg egy UP-nál a fejlődésnek kell(ene) szempont lenni, addig a nagyoknál az eredményességnek. Ez a kettő együtt nem megy. Ha az utánpótlás fejlesztése a cél, akkor el kell engedni rövidebb távon (3-5 év) a nemzetközi szereplést, akkor nem kell ennyi légióst hozni, játszatni kell a magyarokat (fiatalokat). Mindkét félidőben, kupában, alapszakaszban, rájátszásban, bajnoki döntőben. Szerintem csak így lehet ezt meglépni. Jah, és ki kellene már végre venni a ki-kinek a gyereke opciót, meg a megélhetési kosárbűnöző “edzőket” a rendszerből.
Béke! 🙂
az a baj, hogy ezt a – “ki kellene már végre venni a ki-kinek a gyereke opciót, meg a megélhetési kosárbűnöző “edzőket” a rendszerből” – dolgot az élet egyéb területein se lehet megoldani 🙁
A B csoportba hoznék olyan szabályt, hogy 0 légiós és minimum 2 U-s játékos a pályán! Ez azt jelentené, hogy csapatonként 6 játékos a 12 es keretből U-s.
Aki ott ügyes az mehet az első osztályba, mint “teljes értékű játékos”.
Első és legfontosabb a fizikális fejlődés…. Sajnos a probléma kezelését már korábban el kellene kezdeni min.U12 , és vidékre is kellene figyelmet fordítani nem csak a kiemelt klubokra akadémiákra. Sajnos hallom szakembereket nem becsülik meg vagy ha kérnek valamit , ohhh ezt nem lehet , nincs rá keret, most nem lehet mert felnőtt csapatnak kell a hely az időpont, iskolák kollégiumok sem rugalmasak ha nem akadémia vagy kiemelt klub játékosa a fiatal. Másik probléma … Védekezés 0 , U16-,U18-ban is nem egyszer néztem és volt olyan konkrétan senki nem tudta mi a dolga, illetve 0 harciasság alibi védekezés gondolván az… Olvass tovább »
Volt szerencsém látni Kaposváron régebben egy KASI kadett meccsen, hogy Antalics mérgében elrúgta a labdát, mire a játékvezető: Danikám ne rugdosd el a labdát! Majd elment érte. 🙂
Sajnos az U23-as szabály az csak tűzoltás, de az okot nem szünteti meg, ami a gyenge képzésben keresendő. Az nem lehet, hogy nálunk kevesebb a tehetség, mint a horvátoknál vagy a szlovénoknál a szomszédainkban.
12 év TAO után NULLA eredmény! Szopassuk érte az A-csoportos edzőket az U23 szabállyal, meg a 2 magyart a pályára rémképével?
Elnök Úr! Főtitkár Úr!
PLEASE!
U23 szabály nem megoldás, sajnos! 5 légióst engednék, 1 magyart a pályára, U23 szabály nélkül.
2024 után még rosszabb lesz a helyzet, látva a nyári EB-n mutatott teljesítményeket, U16-U18-U20 szinten egyaránt a B-csoportban maradásért “harcoltunk”, szörnyű kosárlabdát bemutatva!
Szalay Ferenc és Bodnár Péter hagyja békén a férfi A-csoportot, még mielőtt végleg szétvernék a férfi szakágat!
AKADÉMIÁK!? EDZŐKÉPZÉS?!
Azért a harc a bentmaradásért igen nagy ferdítés. Átlag 20 csapatból lettünk átlag 10.-ek. Nem mondom, hogy jó eredmény, de ez sima középmezőny, mint 2015-t leszámítva minden évben.
Mégis a férfi válogatott jóval eredményesebb csapat szinten, mint a női, akkor most mi a fő szempont? Sztem a felnőtt eredmények az iránymutatók elsősorban, nem az up és ezt nem felmentésként írom, csupán tényként…
A másik, ami az idei up Eb-ken nekem szignifikánsan feltűnt, h nincs center képzés, totál a mezőnyök uralják a válogatottakat és azok közül sem azok, akikből felnőtt szinten is van esélye, h játékos legyen. Sztem ebben van a legnagyobb probléma, a pillanatnyi hazai klub eredmény szempontjából nem a hosszútávú gondolkodás és profi kosárlabdára nevelés a fő szempont, hanem a korosztályos, amit később senki le sem kakil… Van anyag már bőven, tessék azokra helyezni a hangsúlyt edzésen és pályán is, akikre később is lehet számítani, nem pillanatnyilag!
Ez nem teljesen érthető számomra. Itthon, vagy nemzetközileg értetted , hogy a mezőnyök uralják…. A másik, hogy ki döntse el, hogy felnőttre ki lesz alkalmas ? A sokatok által alkalmatlan szakembereink ? Szerintem azok legyenek az utánpótlás válogatottak, akik pillanatnyilag alázatosan dolgoznak, az egyéni eredményeik is az élen vannak, de ezzel párhuzamosan csapatemberek is, VÉDEKEZNI is tudnak és akarnak, és nem valakinek, valamely klubnak az érdekei miatt vannak a válogatottnál, és nem a jövőt látják bennük (talán ügyes lesz, talán szorgalmasabb lesz….), hanem most teljesítenek. Hiába magas, ha 16-18 éves korára nem tanították meg dobni, passzolni, játszani és érteni a… Olvass tovább »
Tényleg nem értetted, pont ezt mondtam, h sokkal többet kéne foglalkozni a “kosaras méretekkel” már korábban, mikor még az akcelerált gyerekekkel viszik el a showt. Ennyit nem ér egy u14, u16 eredmény ennek oltárán, u18ban pedig már utol szokták érni őket, sőt jobbak is lesznek. Viszont ha már korábban megkapnák a türelmet és képzést, sokkal jobbak lennének akkorra…
Légiós kvótának maradni kellene nemetközi miatt, az ifi szabályt pedig megtoldanám azzal, hogy szigorúan saját nevelésű U xx korú játékos lehet a pályán, így nem játszunk adok-veszeket, a játékosnak x éve a nevelőegyesületének tagja kell,hogy legyen, kvázi ott nevelkedett. Így nem nevelünk világjáró Somogyikat, Valerio-Bodonokat és a TAO-t is arra használnák végre, amire szükséges. Helyette Paár Márkokat, Pallai Tamásokat, Balsay Ádámokat. Ha pedig eligazolnak, akkor vállalják ezek a srácok azt a ‘szintlépést’, hogy nem a seggük lesz védve az U szabály miatt, ha nem egész értékű magyarnak minősíthetőek, akik megküzdenek a saját perceikért önerőből.
És ha egy tehetséges játékosnak nincs NB1-es csapat a városában az így járt?
Akkor az a srác nem 19 éves korában lesz kosárlabdázó, van egy nevelőegyesülete.
Perl Zozó sem szombathelyi. Ha pedig olyan jó, akkor viheti A csoportos csapat B-ből, csak nem lesz meg a privilégiuma.
Olyan okos vagy! Ja, nem! Perl Zoli szombathelyi neveles, soha nem jatszott Magyarorszagon nem szombathelyi klubnal.
Nem szombathelyi, de Falco nevelés kiskora óta.
Táplánszentkereszti. Erre (is) utaltam.
Tényeg neszojjabele.
Néha tényleg olyan érzésem van, mint hogy szellemi gyépéseket kéne győzködnöm, de mission impossible.
Fuuu bazz, azt se tudod mire valaszoltal akkor faszsagot, de egyszerubb utana mindenki mast hulyenek nezni. Hat jo. Jobbulast 🙂
Értem is a gondolatmenetedet, meg nem is. A te víziódban pl az elmúlt évek két legjobb U23-mas jatékosa Somogyi (Vasas) és Vincent (Honvéd) még mindig vagy másodosztályban lennének, vagy mondjuk eligazoltak volna a Falcoba és Verrasztó, meg Sövegjártó miatt játszanának kb 5-10percet meccsenként maximum. Értem a célját az ötletednek, de ez kivitelezhetetlen egy ilyen kis országban, illetve amúgy a világon is. Európa legjobb UP egyesületei Real, Barca, Mega Vizura stb is mind összeigazolnak UP játékosokat nem csak a saját országukból, hanem egész Európából, Afrikából stb. Ha ezt teszik az akadémiák, azért meg szidjuk őket, hogy minek teszik ezt, Taiwo, Omenaka,… Olvass tovább »
Az biztos, hogy a fiatalszabály, ahol egy gyereknek lényegében tehetségtől függetlenül bérelt helye van az NB1-es csapatokban nem a jó irány. Ahogy a tervezett kevesebb légiós sem. Ilyenekkel csak a klubok nemzetközi esélyei vannak rontva.
Olyan megfelelő tudású és képességű fiatalokat kell kinevelni, akiknek sikerülhet és igenis legyen is szükséges kiharcolni a helyüket a csapatokban még légiósokkal szemben is. Ez a siker útja.
Hiú ábrándokat kergetsz Bodnár