Zalakerámia ZTE KK - DEAC h.u: 90-93 (14-25, 23-13, 20-18, 19-20, 7-7, 7-10)

Zalaegerszeg
Cziffra Cs., Tóth C., Söjtöry T. (Forrai S.)

Zalakerámia ZTE KK: Duren 16,Delas 7/3, Bonifert 10/6, Szabó Zs. 10/3, Vuko 9/3. Cserék: Völgyi 5/3, Donaldson 20/9, Gleen 13, Simon -.

DEAC: Moore 9/3, Polyák 12/9, Somogyi ,Drenovac 26/6, Tóth 16. Cserék: Hines 9/3, Guyton 14/9, Molnár D. -, Molnár M. -.

Sűrű menetrendje van a ZTE-nek december második felében, 11 nap alatt már 3. mérkőzésükre készülhettek Szabó Zsolték a Debrecen ellen, akik továbbra is Heinrich Róbert irányításával léptek parkettre vasárnap este. Első egerszegi mérkőzésén az ünnepek közepette minden bizonnyal közel teltház előtt léphetett volna pályára Donovan Donaldson, ha nem 2020-at írna a naptár; de így is kíváncsian várták az egerszegi szimpatizánsok, hogy sikerült a 24 éves hátvéd beépítése az elmúlt hét során – a ZalaSportnak köszönhetően pedig meg is nézhetik 21 óra után.

A ZTE KK teljes kerettel állhatott ki 2020 utolsó hazai mérkőzésére, a DEAC-ból ezúttal is hiányzott a combhajlító-sérüléséből továbbra is lábadozó Stefan Moody, valamint a szintén régóta maródi Bognár Kristóf. Nem először fordult elő a szezon során, hogy a másodedző, Andjelko Mandics ült a hajdúságiak kispadján, ezúttal Kovács Adrián vezetőedző eltiltása indokolta mindezt – ez viszont eddig nem bizonyult rossz ómennek a fekete-fehérek számára, mert mindkét meccsüket megnyerték a szerb mester irányításával (A Pécs és az OSE ellen). Mindkét csapatnak fontos lett volna a siker, hiszen egyaránt 6-6 vereséggel állt a ZTE és a DEAC is – eltekintve attól a nem épp apróságtól, hogy Polyákék 12 meccsből érték el ezt az eredményt, – s egyik gárda vezetői, illetve szurkolói sem ezt tervezték a bajnokság első felére. Izgalmasnak ígérkezett tehát a találkozó, a kék-fehérek nagyon szerettek volna legyőzni végre egy topcsapatot is.

Tóth Ádám kezdte a gólgyártást, majd Polyák triplájával már 8-2-re lépett meg a DEAC. A lepattanókkal ismét hadilábon álltak a kék-fehérek, jött is Heinrich Róbert időkérése. A hazaiak első hét pontját Bonifert Bendegúz szerezte, 7-13-ra zárkóztatva övéit. A csereként beálló Donaldson is jól kapta el a fonalat, ő is hetet tett a közösbe, az első negyedben nem talált be másik hazai játékos a gyűrűbe, a túloldalon viszont Guyton hármasát követően Tóth Ádám szerzett labdát, majd zsákolt könnyedén. 14-25 lett az első 10 perc eredménye.

Több energiát kért a ZTE trénere játékosaitól, hogy elkapják a ritmust – ez elsőre még nem sikerült, 20-32-re ugyanis a Debrecen vezetett. Donaldson, Bonifert és Delas triplái után azonban összekapta magát kicsit a ZTE, Andjelko Mandics jobbnak látta magához hívni játékosait. 10-0-ás szériában volt ekkor a hazai gárda, Glenn zsákolása után pedig már csak egy volt közte. A félidő végi eredményt Völgyi Marcell buzzer-triplája jelentette, egyetlen pont maradt a hajdúsági előnyből: 37-38 állt az eredményjelzőn húsz percnyi játékot követően.

Glenn középtávolijával először vezetett a ZTE KK, Somogyi és Polyák azonban gyorsan eltüntette az előnyt. A zalaiak azonban meccsben maradtak, s innentől fogva teljesen nyílttá vált a találkozó. Donaldson adott forintos labdát Glenn-nek, ő pedig szépen bepöccintetteb a játékszert. A debreceniek egyre inkább faulthatáron védekeztek, két alkalommal pedig Vuko sínylette meg, hogy támadásban is meglehetősen keményen játszottak. Gyors egymásutánban két támadóhibát is vétettek a horvát középjátékos ellen – az elsőnél egy egész komoly – ám vétlen – könyököst vittek be neki, – aki egy triplával „bosszulta” meg a sérelmeket. Igazi ki-ki meccsé vált a találkozó, a DEAC a meccs ezen fázisában szinte csak hármasból talált be. 57-56-os ZTE előnnyel zárult a 3. negyed.

Moore elég nehéz szögből varázsolta be a játékszert, majd Guyton dobott egy extrát. Völgyi Marcell egy szép támadás végén egyenlített, a lepattanók azonban még mindig nem mentek a ZTE-nek, négy pontot is kaptak gyorsan második esélyekből. Hosszas videózás után a ZTE egy sportszerűtlen fault után dobhatott két büntetőt. 71-71-nél jártunk, fokozódtak az izgalmak a végjáték felé haladva, amikor Donaldson hármasával, ötpontos akcióval 74-71-re lépett meg a hazai csapat. Simon azonban labdát veszített, Drenovac pedig köszönte szépen – 26. pontját is megszerezte a mezőny ma esti pontkirálya. Az utolsó percben Duren tempójával ismét a ZTE-nél volt az előny, ám az ellentámadásból Guyton egalizálni tudott. A végén Duren hármasa leperdült, jöhetett a hosszabbítás, 76-76.

Hatalmas harc folyt a pályán minden labdáért, egyik csapat sem akart kikapni. Glenn szép ziccerére Guyton hármassal válaszolt, majd Vuko zsákolt szépen. Drenovan hatalmas sapkát adott Delasnak, majd a 4 faulttal játszó Tóth Ádám pillanatai következtek. Az Egerszegen továbbra is nagy népszerűségnek örvendő hazai nevelés előbb begyötörte a labdát támadásban – 80-81 a DEAC-nak, majd Vuko sapkázta őt. A túloldalon azonban Hines is betakarta Donaldsont, a következő támadásból azonban Szabó óriási triplát dobott. 51 másodperc volt hátra, a zalai kispad nagyon akarta már a győzelmet, érkezett azonban ismét Tóth Ádám és egy zsákolással egalizált. Következett a második hosszabbítás, 83-83.

45 perc után többen is 4 faulttal álltak a mezőnyben, kipontozódás azonban nem történt a későbbiekben sem. Szabó Zsolt csapatkapitányhoz méltóan hatalmasat küzdött, előbb Polyákot blokkolta, majd gyorsindítása után Delas rohant végig a pályán és szerzett duplát. „Szöszi” nagyon belejött, tempója is utat talált a gyűrűbe, néggyel ment a ZTE. Tóth Ádám azonban megkeserítette egykori csapata életét, előbb két büntetőt értékesített, majd betörésével előbb egalizált, a ráadásbüntetőt is a helyére küldte. Sokat jelentett ez az öt pont a DEAC-nak, amihez Moore még két büntetőből szerzett pontot tett hozzá. 9,5 másodperce maradt a ZTE-nek a csodára és hármas kellett az újabb egyenlítéshez… Durent faultolták, némi tanakodás után pedig hármat dobhatott – mindhárom dobása célba talált. 5,4 másodperc maradt az órán, s már-már vízionálhatták néhányan az újabb túlórát, amikor az egyébként pocsékul dobó Ronald Moore az utolsó pillanatban elhajította a játékszert, az pedig a dudaszó pillanatában a kosárba hullott… Az összes debreceni játékos berohant a pályára, mindenki a kisembert ünnepelte, a ZTE játékosai pedig rendkívül csalódottan konstatálták, hogy a vasárnap esti thriller vendég győzelemmel zárult.

Hihetetlen izgalmak után nyert a DEAC egy olyan meccsen, amit a ZTE többször is megnyerhetett volna. A DEAC is minden dicséretet megérdemel, mert nagyon akart nyerni. Nüanszok döntöttek, a találkozó jó hírverése volt a kosárlabdának.

Fotó, szöveg: Bálizs Zsuzsa