B-csoport: Az élen minden változatlan

Nyert a Veszprém és az üldözők is a másodosztály legutóbbi fordulójában.

:

:

A 15. forduló találkozóival, illetve egy pótolt meccsel folytatódott a B-csoport a legutóbbi héten.

A felsőházban továbbra is hibátlan az éllovas Veszprém, amely ezúttal a Bonyhádot győzte le. Az MTK csak megközelíteni tudta a MAFC-ot, az OSE negyvenet vert a Nagykőrösre, és a szintén dobogóért csatázó BKG is magabiztos sikert könyvelhetett el a Békés vendégeként. A Nyíregyháza a Honvéd, a Vasas a Budafok otthonában nyert, a Pécs pedig a MEAFC-ot győzte le magabiztosan.

A Zöld-csoportban 200 pontos meccsen verte a Győr a DEAC-ot, majd a Bajától éppen a győriek kaptak 100 felett – utóbbi találkozónak vereség lett a vége. A Vásárhely a Tiszaújváros legyőzésével őrzi vezető pozícióját, a Pápa a KTE II. vendégeként nyert, az Óbuda pedig az Újpest otthonát vette be. Hosszabbításban verte az Alba II. az Egert, és a DEAC fiataljai is nyertek a SMAFC ellen.

NB I/B, 15. forduló

Piros-csoport

A Bonyhád most nem volt egy súlycsoportban a Veszprémmel

Egyetlen helyen változott az NB I/B Piros-csoportot makulátlan mérleggel vezető veszprémiek megszokott kezdőötöse: a térdével bajlódó Völgyi Marcell helyett Balázs Bodó várhatta izgatottan a feldobást. A hazaiak nyomban belelkesedtek (…és ritmusra leltek), a vendégek hét–nullánál hiába kértek időt, csak három és fél perc elteltével „kaparták össze” az első kosarukat (10-3). Az üzemi hőmérsékletet gyorsan felvett helyi kedvencek próbáltak a szurkolóik kedvében járni, a legjobb megoldásokat keresték, akkortájt főként Szabó Péter volt elemében, a pompás passzokkal szolgált karmesternek oroszlánrésze volt abban, hogy a listavezető állva hagyta az ellenfelét (18-8). Az egyetemistákat eztán sem lehetett feltartóztatni, noha a védekezésük veszített a feszességéből, – a kintről szenzációsan „szórt” – Körtélyesi Gergelyék a játék valamennyi szegmensében felülmúlták őket (25-13). Már a nyitó etapban kiütközött a felek közötti tudásbeli eltérés, az éllovas ellentmondást nem tűrően erőltette rá az akaratát a szárnyaszegett vendégekre (33-15) – tudósított a VeszprémKosár.hu.

A bakonyi gála a következő játékrész elején is folytatódott, Körtélyesi harmadik triplája után Szűcs Péter is eredményes volt távolról; miközben a sereghajtó szenvedett, addig a Mérész-tanítványok hovatovább dobógyakorlást tartottak (39-17). A bakonyiak a tizenegyedik percben már negyven pontnál jártak, a mostanában mutatottnál sokkal jobb műsorral rukkoltak elő (43-21). Baki Sándorék később is pontatlanul iparkodtak, más kérdés, hogy olykor-olykor a veszprémi gépezetben is elkezdtek csikorogni a fogaskerekek, igaz, ettől függetlenül osztálykülönbség alakult ki az együttesek között (44-24). A mérkőzés ezen szakaszában lassabban csordogáltak az események, a vetélytárs némiképp összeszedte magát, ám mikor „közeledtek” volna, a büntetőket rontott Hoya-mezesek különösebb erőlködés nélkül nagyobb tempóra váltottak (52-26). A hazaiak ekkor már nem voltak oly’ figyelmesek, mint azt megelőzően: labdákat adtak el és a „festék” környékén mind nagyobb területet adtak át a másik oldalnak – akiknél az első félidőben kiváltképp Pupp Bence pattogtatott a képességeinek megfelelően (56-33).

A Tolna megyeiek a nagyszünet után valamelyest összeszedték magukat, húszon belülre jöttek, a vendéglátók mintha rövid időre az öltözőben maradtak volna (59-40). Néhány percnek el kellett telni ahhoz, hogy Kovács Ádámék átbillenjenek a holtponton, aztán újra kezdték megvalósítani az elképzeléseiket (67-40). Az esélyesebb veszprémiek természetesen kontrollálták az eseményeket, jóllehet az ellen keményebb és harcosabb stílusra váltott (69-47). Az eredmény tudatában nyilvánvalóvá vált, hogy a csatát fölényesen uralt Nebojsa Pavlovicék már nem törik úgy magukat, ennek számlájára írhattuk, hogy miközben tartották a megnyugtató előnyüket, itt is, ott is potyogtak a „gólok”. Körtélyesi sokadik hármasának volt betudható, hogy a soraikat időről-időre rendezett hazaiak hetvenöt–negyvenkilencre megléptek; a záró felvonás is a huszonnégy pontos vezetésükről indult (77-53).

Egy szó, mint száz: a mezőnybeli dobószázalékát jócskán leredukált veszprémiek ezt a negyedet ellazsálták, még úgy is, hogy az elején higgadtnak és pontosnak tűntek (81-55). A sportszerű bajnokin korábban fejet hajtott, lőtávolon kívül „futott” Tömösváry Mátéék helyrerázódtak, kihasználták a magassági fölényüket, illetve azt, hogy a veszprémiek hátsó alakzata már nem volt az igazi (87-64). A kevés energiával viaskodott hazaiak körülményesen szőtték a támadásaikat, a lepattanó-csatában is mind „hátrébb szorultak”, a differencia pedig annak ellenére csökkent húsz pont alá, hogy Madár András hármasai elkezdtek a gyűrűbe hullani (89-73). A kilencvenhét–hetvenötről indult véghajrában csak egy kérdés maradt hátra, hogy a listavezető vajon eljut száz pontig, amire az elszánt Madár adta meg a választ. Persze az – összesen tizennégy triplával és ugyanennyi eladott labdával jelentkezett – övéi a sikeres büntetői nélkül is megőrizték volna a szezonbeli veretlenségüket. De hát, minden jó, ha vége jó…

Mérész Csaba, a Veszprém edzője: Örülök a győzelemnek, s annak is, hogy valamennyi sportolómnak szerepet biztosíthattam. A következő napokban szeretnénk a védelmünket stabilabbá tenni. Nem vitás, a folytatásban még összeszedettebbnek, magabiztosabbnak és koncentráltabbnak kell lennünk.

Morgen Frigyes, a Bonyhád edzője: A veszprémiek az első negyedben remekül dobtak, a könnyű kosaraikkal komoly előnyt harcoltak ki, ami meghatározta a találkozó további alakulását. Idővel agresszívabb lett a védekezésünk és elfogadhatóbban játszottunk. Az ellenfelünknek gratulálok és sok sikert kívánok nekik a felsőházi play-offban.

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém – Knipl Kft. Bonyhádi KSE 100-82 (36-17, 20-16, 21-20, 23-29)

Veszprém: Madár A. 22/12, Körtélyesi 17/15, Szabó P. 15/6, Kovács Á. 11, Pavlovic 11, Balázs B. 8/6, Helmeczi 5, Lógár 4, Szűcs 3/3, Kerkai 2, Schmitz 2.

Bonyhád: Pupp 16, Somogyfoki P. 14/6, Tömösváry 13/6, Somogyfoki Sz. 12, Buday-Sántha 9/3, Nagy B. 7/3, Csobán 5/3, Baki S. 4, Kis M. 2.

Csak megszorongatni tudta a MAFC-ot az MTK

Az első félidőben az MTK-honlap szerkesztője is alig akart hinni a szemének – derült ki a tudósításból –, olyan precízen, fegyelmezetten és hatékonyan játszott az együttes. A vendégek egyszerűen képtelenek voltak kintről betalálni, a hazaiak pedig nagyszerűen megoldották a MAFC szigorú védekezése ellen is a játékot. Az első negyedet 20-17-re, a másodikat 15-11-re az MTK Törökbálint nyerte, így a félidőben 35-28 volt az állás. Az egyetlen aggályt Dobos Márk és Nagy Szabolcs faultproblémája jelentette (végül mindketten idő előtt ki is pontozódtak).

Idegenben nyert a MAFC. Fotó: mtkbasket.com

A harmadik játékrészben egy ötperces hullámvölgybe került az MTK, ráadásul ekkor néhány ítélet is övön aluli ütésként talált, így 37-30 után egy 5-18-as szakasz következett (42-48). Tartani lehetett attól, hogy meglép a MAFC, de Bihari Máté majd a végül 17 pontot termelő Vámos László kosaraival sikerült elállítani a vérzést, sőt Bognár Mátyás büntetőivel kiegyenlítettek. Utána egy kapott kosár utáni labdaeladást követő gyors dupla következtében végül mégis 4 pontos vendégelőnnyel zárult a negyed (48-52).

A záró etapban többször is meg-meglépetek a vendégek, de mindig visszajött az MTK, és 55-61-nél több lehetősége is volt – kihasználatlanul. De az utolsó pillanatig egyenrangú ellenfele volt az együttes a bajnokság egyik favoritjának, így a vereség ellenére elismerés és gratuláció illeti meg az, amely igazi csapatként működött.

Bódi Ferenc, az MTK edzője: Büszke vagyok a csapatomra, mert egy kiváló mérkőzést játszottunk. Elbírtuk a nyomást, és nüanszok dönthettek volna a mérkőzés kimeneteléről. Semmi szüksége nincs a megkülönböztetett bánásmódra a komolyabb ambíciókkal rendelkező csapatoknak…

MTK Törökbálint – MAFC 64-72 (20-17, 15-11, 13-24, 16-20)

MTK: Vámos 17/6, Jakab P. 10/3, Horváth B. 9/3, Dobos M. 9/3, Bihari M. 8, Bognár M. 6/3, Berneczei 5, Nagy Sz. -.

MAFC: Eric 18, Garamvölgyi 15, Katona B. 11/3, Csapai 10/3, Lakits 7, Lakosa Zs. 7/3, Nagy K. 2, Bordács 2, Misek -, Polgárdy -.

Budafok – Vasas Akadémia 60-62 (21-18, 11-17, 16-15, 12-12)

Budafok: Lados 17/3, Puszta D. 11/3, Horváth M. 10, Tursics 9/6, Fehér Cs. 6, Varga D. 6, Tóth Sz. 1, Siklós -, Kiss M. -, Mészáros -.

Vasas: Sólyom B. 21/12, Andrássy 12/3, Boros 8, Kovács B. 6, Katona R. 5/3, Kelenföldi 5/3, Moravcsik 3, Kozma 2, Horváth H. -, Barócsi -, Steier B. -.

A Nagykőrösön átlépett az OSE

Az első percektől kezdve látszott, hogy nem szeretné az OSE a véletlenre bízni a mérkőzés kimenetelét. Látható volt, hogy a védekezést tekinti a csapat a mérkőzés kulcsának, mert az első negyedben az ellenfél többnyire bravúrkosarakból gyűjtögette pontjait. A hazaiak támadásai ekkor egyrészt a jó védekezésből indított gyorsindításokról, vagy tudatosan megjátszott játékok végén jó befejezésekről szóltak. Előnyük szépen épült a negyed végére 8 pontosra – írja az OSELions.hu.

A második negyedben aztán még nagyobb sebességre kapcsolva 18 pontosra is duzzasztották az előnyt, elsősorban kiváló hárompontos kísérletekkel. A hazaiak edzője folyamatosan forgatta a csapatot, amiből egy kisebb visszaesés következett a negyed végére, leginkább az ebben az időszakban pontatlanabb befejezéseknek köszönhetően. A szünetre így is 12 pontos előnnyel vonult az OSE, bár koncentráltabb támadójátékkal ez a különbség sokkal nagyobb is lehetett volna.

A harmadik negyedben is hullámzó volt a csapat teljesítménye, a különbség váltakozva a 20 és a 10 pont közelében mozgott, végül a negyed végére 16 pontos különbség alakult ki. Ebben az etapban kicsivel több olyan helyzet alakult ki, amelyből elkerülhető kosarakat szerzett a Nagykőrös.

Nem okozott gondot a Nagykőrös az Oroszlánynak. Fotó: oselions.hu

Az utolsó negyedben már látszott, hogy a nagy nyomás folyományaként a Nagykőrös elkészült erejével is. A hazai csapat egy végső rohammal, alkalmanként szemet gyönyörködtető támadójátékkal és kifogástalan védekezéssel extra negyedet produkált, azt 33-9-re nyerve, ami a különbséget 40 pontosra duzzasztotta. Mindenki a pályára került a végére, de a különbséget így is sikerült folyamatosan növelni.

Sebastjan Krasovec, az OSE edzője: Ahogyan számítottunk rá, a támadásainkban kissé akadozott a gépezet, azonban nagyon jó védekezést produkáltunk a mérkőzésen, szóval gratulálok a Srácoknak! Túl sok energiát fektettünk a védekezésbe, így a támadásaink már nem voltak olyan hatékonyak, mint ahogy azt szerettük volna. Az utolsó negyedben aztán sikerült a pontszerzésben is feljavulnunk és ezzel egy nagyobb különbséget kialakítani a végére.

OSE Lions – Nagykőrösi Sólymok KE 93-53 (21-13, 18-14, 21-17, 33-9)

OSE: Mohácsi 18/6, Illés M. 15/6, Sömenek 14/3, Abell 13/6, Zsíros P. 8/6, Hegedűs 8/6, Nshimba 6, Kiss K. 5/3, Burai 3/3, Anda 3, Karanfilovski -, Balla -.

Nagykőrös: Molnár M. 13/9, Viqueira 9/3, Lakosa Á. 7/3, Mácsai 6/3, Candido 5/3, Fehér P. 4, Jókai 4, Andó 2, Kövecs M. 2, Szablics 1, Tóth M. -, Fehér Á. -.

OMNIA Pub & Food Békés – BKG-Príma SE 69-90 (20-27, 16-19, 13-21, 20-23)

Békés: Krsztics 25/15, Koma D. 25/3, Balog 9/3, Farkas G. 5/3, Kertész 4, Nagy Ba. 1, Bánszki -, Plavecz -, Gruda -, Karsai -.

BKG: Nagy Bo. 22/12, Nagy Be. 15/9, Berger 14, Kovács S. 12/6, Halász 6, Tanács A. 6, Dévényi 5/3, Czakó 4, Püspök 4, Ben-Kane 2, Reizer -, Szeleczki -.

Budapesti Honvéd SE – Nyíregyháza Blue Sharks 72-85 (21-16, 16-17, 22-28, 13-24)

Honvéd: Horváth Á. 24/12, Szalay 11, Valerio 11/3, Stefán D. 10, Kopácsi 8/3, Bea B. 4, Pintér D. 2, Kováts 2, Rozs -, Fülöp L. -, Debreceni -.

Nyíregyháza: Harmon 24/12, Fazekas 19/12, Bazsó 12/6, Czura 11/9, Tóth G. 10, Bus 7/3, Czinger 2, Sitku M. -, Oláh Z. -, Mokánszki -.

PVSK-Kronosz Kiadó – MEAFC-Miskolc 92-63 (23-12, 32-13, 20-19, 17-19)

PVSK: Demeter A. 25/3, Bíró L. 19/3, Olasz Á. 16, Dragasevic 15/3, Popgyákunik 10/3, Berkics 5/3, Fülöp Zs. 2, Erdei -, Carev -, Benke K. -, Riskó -.

MEAFC: Takács D. 15/9, Béres D. 14, Homoki 10, Tóth B. 9, Lippai 6, Szanyi 5/3, Kopasz M. 2, Galló 2, Orliczki Márton -, Orliczki Mátyás -, Orosz B. -.