Utánpótlás
Az U16-os válogatott erőnléti edzője lett a Soproni Sportiskola munkatársa
Kiss-Simon Cintiával erősít az U16-os magyar fiú válogatott a szkopjei EB-re.
:
:
A legfiatalabb erőnléti edző lett a korosztályos válogatottakat segítő szakemberek között a Soproni Sportiskola Kosárlabda Akadémia munkatársa, de ez csak azért szempont, hogy bizonyíthassa: nem ez számít. Kiss-Simon Cintiát Lukasz Trzaskoma, a sport-fizioterápia doktora, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségénél utánpótlás erőnléti programvezetője nézte ki a feladatra egykori tanítványát, aki most éppen azt a feladatkört látja el a soproni akadémiánál, amit korábban hosszú időn át ő is.
Mind a hat korosztályos válogatottnál új erőnléti edzőt bíztak meg a felkészítéssel, az U16-os fiú csapatnál kaptam a feladatot én. Rendkívül megtisztelő. Bevallom, amikor telefonon erről értesítettek, igyekeztem higgadtan, illően reagálni, de amikor letettem a készüléket, ugráltam örömömben. Éppen úgy, mint tizenhárom éve, amikor tizenöt évesen behívtak a válogatottba.
Mit jelent ez a feladat a gyakorlatban?
Kétszer egy hetet már voltam az összetartáson, de a hétköznapok számomra továbbra is a Soproni Sportiskolában telnek, és ugyanúgy igyekszem itt száz százalékos munkát nyújtani, mint eddig. A klubok erőnléti edzőivel szoros kapcsolatban állok, rendszeresen egyeztetünk a válogatott játékosok terheléséről, edzéstervéről, együtt állítjuk össze a programokat, és ha szükséges, táplálkozási tanácsokkal is segítek. Egyedül azt kell még megoldni, hogy azokban az időszakokban, míg távol kell lennem, ki helyettesít a sportiskolában. A soproni akadémistákat nem érheti semmilyen kár amiatt, hogy nekem több lett a feladatom.
Mi az elsődleges feladat a válogatottnál?
Fel kell készíteni a csapatot a B divíziós Európa Bajnokságra. Észak-Macedónia fővárosában, Szkopjéban rendezik az EB-t, előtte Székesfehérváron lesz egy öthetes összetartás. Faragó Péter vezetőedzővel, Sipos Péter és Komlódi Dénes másodedzőkkel dolgozom együtt a csapat felkészítésében, a játékosok fejlődési lehetőségeinek megteremtésében. A monitorizálásokat már elkezdtük, ennek adataiból kiindulva állítjuk össze az egyénre szabott fejlesztési tervet. A fiúknak az EB nagy terhelését – hét mérkőzés lesz kilenc nap alatt – kell majd bírniuk úgy, hogy az utolsó meccs utolsó öt percében is teljes értékű játékot produkáljanak, természetesen sérülés nélkül.
Hogy tudod összeegyeztetni a sportiskolai feladataidat a válogatott mellett végzett munkáddal? Plusz azért másról is szól az élet…
Szerencsére a Soproni Sportiskola támogat, a férjem pedig nagyon büszke rám. Minden más csak rajtam múlik, nekem pedig nagy a teherbírásom. A versenyhelyzet lételemem és szeretném bebizonyítani, hogy felkészült és alapos szakemberré váltam.
Milyen a jó erőnléti edző?
Az a feladattól is függ. Az emberi oldala miatt pedig nincs is két egyforma. Mégis úgy gondolom, az a jó szakember, aki a száz százalékot adja magából és a tudásából, de nem a saját egója viszi előre, hanem a játékosok érdeke. Állandóan figyel és tud alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, képes felülírni az elképzeléseit, hogy mindig azt nyújtsa, ami a csapat érdekét tekintve a legjobb. A hitelesség nagyon fontos, és szerintem a példamutatás is ide tartozik; legyen edzett, erős, kiegyensúlyozott. A munkánk elengedhetetlen pillére a pedagógia, akkor tudunk a legjobban együttműködni, ha megvan a nyitottság és a bizalom.
Névjegy
Kiss-Simon Cintia tizenhárom éven át kosarazott, 2014-ben ott volt Kínában az Ifjúsági Olimpián, később Győr NB I B-s és juniorcsapatában is játszott. Szombathelyen sportszervezői szakon diplomázott, játszott az egyetemi csapatban, majd kosárlabda szakedzői képesítést is szerzett. Elvégezte a Testnevelési Egyetem és a MKOSZ erőnléti edző tanfolyamát, tanácsadóvá vált az egészséges táplálkozás témakörében. Versenyzett súlyemelőként is. 2021-ben a Falco-nál dolgozott erőnléti edzőként, az U16-os korosztályban pedig másodedzőként is foglalkoztatták. 2023-ban érkezett a soproni akadémiához.
Nagy Márta
Szólj hozzá!