Zalakerámia ZTE KK - Atomerőmű SE 88-87 (29-23, 23-15, 18-28, 18-21)

Zalaegerszeg, Városi Sportcsarnok,
V.: Cziffra Csaba Zsolt, Csabai-Kaskötő Brigitta, Minár László Balázs (Herczeg Ágoston)

ZTE: Wilson 15/6, Takács 6/3, DeCosey 25/6, Holton -, Barnett 25. Csere: Révész 5, Horti 4, Parks 6, Németh Á. 2.

ASE: Brown 17/12, Taylor 11/3, Frank 6/6, Eilingsfeld 17, Goins 15/3. Csere: Kovács Ák. 4, Pajor -, Buljevic 8, Brzoja 6, Kis R. 3/3.

A szintén nehéz helyzetben levő Paks együttesét fogadta a Zalakerámia ZTE KK egy igazi alsóházi rangadón, melynek nem kis tétje volt a két csapat számára. Egyetlen idegenbeli sikerét épp az atomvárosiak ellen szerezte a Zalaegerszeg október 16-án, az ASE albérletéül szolgáló Szekszárdon. Akkor még senki nem gondolta, hogy az alapszakasz kétharmadánál ilyen pozícióban lesz majd a tabellán a két patinás, egyaránt négyszeres bajnok gárda.

A ZTE-nél újra játszhatott a legutóbbi hazai mérkőzés nyerőembere, a 17. forduló MVP-je, Jordan Barnett, akitől ezúttal is sokat vártak a kék-fehér szimpatizánsok. Polster Attila és Simó Bence betegség miatt nem állhattak Mutapcic mester rendelkezésére. A piros-kékeknél a vezetőedzőt kellett nélkülözni hasonló okokból, így Jan Pavlik ült le a kispadra, ahol Gulyás Róbert is helyet foglalt. Ismét játékra jelentkezett azonban az Achilles-sérüléssel bajlódó, még nem teljesen egészséges magasember, a válogatott egyik oszlopos tagja, Eilingsfeld János. Izgalmas találkozóra volt tehát kilátás, amit a ZTE-nek mindenképpen meg kellett nyernie ahhoz, hogy életben tartsa reményeit a minél jobb alsóházi rájátszási pozícióra vonatkozóan.

Fotó: Bálizs Zsuzsa

Jobban kezdett a ZTE, DeCosey pontos dobásaival 19-12-re léptek meg. A túloldalon Goins igyekezett a legjobban, a vendégeknél mindig akadt valaki, aki a ZTE hétpontos vezetésénél válaszolni tudott: előbb Brown, majd Frank talált be távolról és faragott a hátrányon. Révész Ádám jól szállt be, egy védőlepattanó után kiharcolt egy 2+1-es akciót is, illetve ő szerezte a ZTE utolsó dupláját is a negyedben. Az utolsó szó azonban Kis Raulé volt, hármasával hat pontra zárkózott az ASE. A vendégek 8-ból 4 trojkát hintettek az első tíz perc során, a ZTE viszont mindössze egy duplát rontott a 11 dobásból.

29-23-ról folytatódott a játék, a hazaiak 6-2-es rohanása után Jan Pavlik adott tanácsokat játékosainak, akik meg is szívlelték azokat: öt gyors pontot tettek hozzá. A találkozót a helyszínen tekintette meg Szabó Zsolt és családja is; az öt szezont Zalában töltő „Szöszi” örömmel konstatálhatta, hogy sógoráék egyre nagyobb előnyt tudnak kiépíteni. A ZTE jól használta ki a Paks enerváltságát és gyors támadásokkal operált, melyet többnyire pontos dobásokkal zárt. Mindössze egy duplát rontottak ebben a negyedben is csupán a kék-fehérek. Takács Martin trojkája után Jordan Barnett gyorsindításos ziccere zárta a félidőt, magabiztosan, 52-38 arányban vezettek a kék-fehérek.

A szünetben bosszúsan csóválta a fejét Gulyás Róbert, azonban a ZTE pesszimistább szurkolói jelezték: nem kellene előre inni a medve bőrére, hiszen a 3. negyedekben rendszeres a rövidzárlat Hortiéknál. Ez pedig ezúttal sem volt másként, két gyors paksi triplával indult a játék, majd egyre nagyobb zavar támadt az egerszegi játékosok fejében. A Paks felgyorsította a játékot, ez pedig nem ízlett a hazaiaknak. Jordan Barnett igyekezett tartani a lépést egyedül az atomnvárosiakkal, övé volt a slusszpoén a negyed végén is, pöcijével alakult 70-66-ra az állás.

Révész blokkolta Kovács Ákost, a nézőtéren pedig egyre többen vizionáltak egylabdás meccset – nem is tévedtek. Brzoja kosarával vette át először a vezetést az ASE, hatalmasat harcoltak Eilingsfeldék a győzelemért, a válogatott egyik oszlopa vezérletével.  Németh Ákos ügyes kosara ragadtatta tapsra a nézőket, majd a remek napot kifogó DeCosey értékesített egy újabb tempót hidegvérrel. Egy paksi kupaktanácsnál Horti ment oda „hallgatózni”, amit a vendégek légiósai nem néztek jó néven, kisebb lökdösődés is támadt a dologból. A zalai palánk alatt Eilingsfeld harcolt hatalmasat egy labdáért, támadólepattanója után extra kosarat szerzett. Egypontos hazai vezetésnél a ZTE veszített labdát, az ellentámadásból Brown nem duplát, hanem hidegvérrel triplát szerzett. 85-83-ra a Paks vezetett 2 perccel a vége előtt, ám az ismét jól játszó Barnett gyorsan egalizált büntetőkkel. DeCosey duplájával az előnyt is visszevette a ZTE, a Paks pedig elrontotta támadását. Wilson állhatott a vonalra, ám csak egyet dobott be, Eilingsfeld pedig jól használta ki, hogy egyedül maradt a palánk alatt. Ismét Wilsonnak ütöttek oda az utolsó másodpercekben, s bár ő mindkét dobását kihagyta, a lecsorgó labdát meg tudta kaparintani, ezzel pedig a ZTE nyerte meg a végletekig kiélezett mérkőzést.

Ellentétes félidők után a szerencsével sem hadilábon állva győzött a Zalaegerszeg, mely így egy újabb apró lépést tett előre a bennmaradásért rá váró rögös úton. A győzelem fő letéteményesei Quenton DeCosey és Jordan Barnett voltak, de az első félidőben Takács Martin is sokat segített. Derrick Wilson is nagyon akart, ám eladott labdái és végjátékban kihagyott büntetői kishíján megpecsételték csapata sorsát. A vendégeknél Eilingsfeld János vitte hátán csapatát, de a Taylor-Goins kettős is nagyon igyekezett a találkozón.

Fotók: Bálizs Zsuzsa