A Szolnok nyerte a zónavédelmek csatáját

Nagyot hajráztak a pécsiek, de a 15-4-re elveszített harmadik negyedet nem tudták ellensúlyozni.

NHSZ-Szolnoki Olajbányász - NKA Universitas Pécs 68-64 (20-18,14-17,15-4,19-25)

Bajnokság, 25. forduló
Szolnok, Tiszaligeti Városi Sportcsarnok
Játékvezetők: Montgomery-Tóth Cecília, Ádám József, Lengyel Ádám József (Bogárdi János)

Szolnok: Jovanovics 9, Eads 17/3, Pallai -, Rudner 15/6, Wiggins 14. Cs: Pongó 6/6, Durham 5, Révész 2.

Pécs: Nikolics 14/3, Kovács 7/3, Durmo 8, Herger -, Manjgafics 14/3. Cs: Walker 12/3, Henry 6, Scherer 3/3, Meleg -, Lados -.

Az alapszakasz 25., azaz utolsó előtti fordulójának szolnoki mérkőzésén a 13-11-es mérleggel a 3. helyen álló, már nyolc közé jutott Olajbányász fogadta a felsőházi rájátszásba jutásért küzdő, 11-13-as mutatóval a játéknap kezdete előtt 8. helyezett NKA Universitas Pécset. Mindkét gárda jó formában várhatta az összecsapást: Oliver Vidin a Falco otthonában elszenvedett vállalható vereség mellett a Kecskemét hazai és a Körmend idegenbeli legyőzésével kezdte szolnoki pályafutását, míg Csirke Ferenc tanítványai a Szeged, az OSE és a KTE legyőzésével kezdtek nagy hajrába a válogatott szünetet követően. A felek decemberi összecsapása 94-86-os hazai sikert hozott Pécsett.

A vendégek kezdték jobban a mérkőzést Nikolics vezérletével, a bosnyák játékmester egy középtávoli és egy 2+1-es találat mellett gyorsan kiosztott két gólpasszt is, Manjgafics duplájával már 13-5-re vezetett az NKA. Eads triplája hozott fordulatot a mérkőzésbe, elöl-hátul lendületesebbé vált a szolnokiak játéka, különösen az amerikai hátvéd volt elemében: blokkolt, labdát szerzett és a büntetővonalról is jól célzott, a pécsiek elvesztették a fonalat, Manjgafics rontott ziccere után Jovanovics tette fel faulttal együtt, ezzel már az Olajbányász állt jobban, időt is kért Csirke Ferenc (14-13). Walker dobhatott hármat, nem is remegett meg a keze. A negyed hajrájában felváltva vezettek a csapatok, Pongó hármasával a Szolnok nyerte az etapot (20-18).

Az Olaj hátvédje keretbe foglalta a kisszünetet egy újabb trojkával, Durham első kosarával már héttel mentek a fehérmezesek, nagyon kellett az akadémistáknak Scherer trojkája – a 12. percben találtak be először kintről a baranyaiak. Ekkor a házigazdák torpantak meg, Manjgafics közelijével újra döntetlen volt az állás (25-25). Révész szépen hozta ziccerbe Rudnert, mindkét csapat közeli befejezésekkel operált, Wiggins labdaszerzése után Eads tett vissza egy támadólepattanót, jött az újabb pécsi időkérés (32-28). Kovács Péter küldött a helyére egy fontos hárompontost, aztán gyorsindításból is eredményes volt, ekkor Vidin mester követte kollégája példáját. Mindkét együttes alaposan megnehezítette az ellenfél dolgát szervezett zónavédekezésével, sokáig nem született mezőnykosár, aztán Durmo húzta be Herger szemfüles labdáját a 20. perc elején (35-34). Hiába szólította magához újra tanítványait a hazaiak szakvezetője, már nem rezdült a háló a nagyszünetig, így a félidőben az NKA Pécsnél volt a minimális előny.

Az Olajbányász tért vissza élesebben a pihenőről, Durham fejezett be egy tranzíciód játékot, Wiggins hibátlanul büntetőzött, Rudner szép floatert dobott betörésből (40-35). Jól működött a házigazdák védekezése, Wiggins egy nagy blokkot is kiosztott Henrynek, akárcsak Durmo Eadsnak. Bár a pécsiek is összekapták magukat hátul, Jovanovics gyorsindításból, Wiggins pedig szabaddobásból bevette gyűrűjüket. Az NKA-nak ellenben semmi nem jött össze támadásban, közel hat(!) perc telt el a játékidőből, mire Henry zsákolásával megszületett a negyed első narancs-fekete kosara (43-37). Az ex-oroszlányi center egy ziccert is értékesített, Wiggins egy büntetőt, Jovanovics kiosztását Rudner küldte a helyére a sarokból, aztán Eads zsákolhatott lerohanásból, ezzel tíz pontra nőtt a differencia a felek közt. Hiába kért időt Csirke Ferenc, már nem született kosár a negyedben, továbbra sem ültek a kinti dobások sem egyik, sem másik oldalon – az Olaj 4/22-vel, a Pécs 2/14-gyel állt harminc perc játék után, a meccs képét elnézve jelentősnek tűnt a hazai fór a záró felvonás előtt (49-39).

Főleg úgy, hogy a fején nagy kötést viselő Révész belépésével és Eads egykezes húzásával folytatódott a játék. Durmo fejezett be közelről egy gyors akciót, aztán Walker visszalépős középtávolija hullott a gyűrűbe – nagyot küzdöttek a feketemezesek. Felállt védelem ellen még tiszta helyzetig is alig jutottak a felek, különösen a szolnoki támadások akadoztak, a 35. percben időt is kért Vidin, miután Wiggins kidobta a labdát a pályáról (53-43). Nikolics hármasával tízen belülre jött az NKA, de azonnal érkezett a válasz Rudnertől. A hajrához közeledve sem puhult a védekezés, viszont le-le maradtak emberükről a játékosok, így a büntetőké lett a főszerep. Walker hárompontosával 63-55-re zárkózott az NKA három perccel a vége előtt, labdaszerzést követően a büntetővonalról sem hibázott az amerikai. Nikolics is dobhatott kettőt, egy perc alatt 7-0-t futott, ezzel izgalmassá tette a végjátékot a Csirke-legénység (63-59). Mindkét csapat rontott támadásban, Eads viszont nem hibázott ziccerben, 1:12 maradt az órán. Manjgafics emberről emelt be egy sarokhármast, Durham harcolt ki faultot Walkerrel szemben, de csak egyik büntetőjét dobta be, Nikolics keze ellenben nem remegett meg (66-64). Wigginsre nagyon figyeltek a pécsiek, de jó ütemben lépett be a festékbe Rudner, félhorga pedig behullott a gyűrűről tíz másodperccel a vége előtt. Walker triplája lejött, 68-64-re nyert, ezzel nagy lépést tett a 3. kiemelés megszerzése felé a Szolnoki Olajbányász egy igencsak küzdelmes, nagy igazi taktikai csatát hozó mérkőzésen.

Fotó: hunbasket.hu